Nadciąga przełamanie monopolu Google? „Udziały w rynku mogą skurczyć się o 20 procent”

Google oraz DuckDuckGo. / foto: pixabay/flickr

Czy w końcu nadciąga znaczne zmniejszenie się udziału Google w rynku? Ciesząca się coraz większą popularnością wyszukiwarka DuckDuckGo zdaniem ekspertów będzie rosnąć jeszcze bardziej, co oznacza radykalne zmniejszenie udziałów Google w rynku.

Okna wyboru domyślnych silników wyszukiwania w urządzeniach mobilnych to rozwiązanie, które ma przełamać monopol Google. Smartfony czy inne urządzenia mobilne trafiające na rynek muszą podczas pierwszej konfiguracji proponować użytkownikom stosowanie alternatywnych silników do Google.

Wśród alternatywnych silników znajdują się Microsoft, Yahoo, Ecosię, Yandex, Qwant czy DuckDuckGo. Okazuje się, że to właśnie ta ostatnia wyszukiwarka rośnie radykalnie na rynku mobilnym. Na razie takie rozwiązania wprowadzane są testowo w kilku krajach.

W momencie, kiedy automatycznie był ustawiany silnik Google zmieniało go zaledwie nieco ponad 1 procent użytkowników badanych w Wielkiej Brytanii i Australii, z kolei w USA ponad 4 procent. W momencie wprowadzenia konieczności wyborów, alternatywne rozwiązania wybiera odpowiednio 18, prawie 24 i 25 procent badanych. Udział Google w rynku spadł od 16 do 22 procent.

Silniki były ustawione w kolejności losowej, jednocześnie badano przypadek kiedy Google jest ustawiany na pierwszej lub ostatniej pozycji, jednak nie wpłynęło to na wyniki badania.

Źródło: teamquest.pl

Comments are closed.