Rosjanie szykują się do masowych szczepień. Jest mocna reakcja niemieckiego ministra zdrowia

Szczepionka/szczepionki
Szczepionka - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP)

Rosjanie właśnie obwieścili, że jako pierwsi stworzyli szczepionkę przeciwko COVID-19, która podawana jest już pierwszym ludziom. Za dwa tygodnie będą mogli ją przyjmować przedstawiciele grup najbardziej narażonych – lekarze czy pielęgniarki, a w październiku ma trafić do szerokiego użytku. Tymczasem świat patrzy z dużą podejrzliwością i sceptycyzmem na sukces obwieszczony przez Kreml, który zarzuca krytykom zazdrość.

Rosja odrzuca międzynarodowe obawy związane z bezpieczeństwem pierwszej na świecie szczepionki przeciwko COVID-19. Kreml ogłosił tym samym, że jeszcze w tym miesiącu rozpocznie masowe szczepienia, czyli przed zakończeniem testów klinicznych.

„Zachodni koledzy, którzy wyczuwają przewagę konkurencyjną rosyjskiego specyfiku, próbują wyrazić pewne opinie, które są naszym zdaniem całkowicie nieuzasadnione” – powiedział w środę na konferencji rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko. Dodał, że szczepionka jest „dobrze znana i przebadana”.

Rosyjskie władze planują rozpocząć dobrowolne szczepienia pracowników medycznych i innych grup wysokiego ryzyka w ciągu dwóch tygodni. Szczepionka będzie dostępna dla szerszej populacji od października.

Sprzeciw świata wobec rosyjskiej szczepionki

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że jest „bardzo sceptyczny” wobec rosyjskiej szczepionki, dodając, że może być niebezpieczna. „Nie chodzi o to, aby być pierwszym, chodzi o posiadanie skutecznej, przetestowanej, a zatem bezpiecznej szczepionki” – powiedział w wywiadzie dla radia DLF.

Prace nad szczepionką trwają w wielu krajach. Firmy, w tym Astra Zeneca Plc i Moderna Inc., nadal prowadzą końcowe testy swoich specyfików w ramach badań, które mają wkrótce przynieść rezultaty.

Sputnik V

Szczepionka Spotnik V jest opracowywana przez moskiewski Instytut Gamaleya, Ministerstwo Obrony i suwerenny Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Twórcy poinformowali że trwa III faza testów, czyli ostatni etap, podczas którego zaszczepią się tysiące ludzi w celu określenia jej przydatności do użycia. Baza danych Światowej Organizacji Zdrowia wymienia szczepionkę jako będącą w pierwszej fazie testów.

Rosjanie twierdzą, że będą w stanie wyprodukować ponad 500 milionów dawek rocznie w pięciu krajach. – Co najmniej 20 krajów jest zainteresowanych zaopatrzeniem – zdradzają.

Źródło: Bloomberg.com

Comments are closed.