Cenzura w sieci. Unia Europejska, Twitter i Światowy Kongres Żydów będą teraz decydować co jest prawdą

żydowska organizacja
Cenzura/Polityczna poprawność/Obrazek ilustracyjny

Komisja Europejska, UNESCO, Twitter i Światowy Kongres Żydów łączą siły, aby zwiększyć wiedzę na temat teorii spiskowych w internecie – poinformowała Komisja Europejska w piątek. Razem zamierzają walczyć z rozprzestrzenianiem takich treści w sieci.

Jak podała Komisja, w ramach tej inicjatywy opublikowano nową serię infografik, które zawierają krótkie wyjaśnienia, dlaczego teorie spiskowe są niebezpieczne – zwłaszcza w czasach kryzysu – jak je zidentyfikować, i jak im skutecznie przeciwdziałać wykorzystując fakty.

Komisja uważa, że obecna sytuacja związana z pandemią stworzyła szczególnie podatny grunt pod treści, które „podważają naukę i fakty za pomocą zgubnych teorii na temat tego, skąd mógł powstać wirus i kto ponosi winę za jego rozprzestrzeniania się”.

W opinii unijnych urzędników, kryzys związany z pandemią spowodował również wzrost poziomu mowy nienawiści w internecie oraz ataków rasistowskich i antysemickich.

„Dezinformacja i teorie spiskowe szkodzą zdrowiu naszych demokracji – zostało to bardzo wyraźnie wyjaśnione w kontekście globalnej pandemii. Obywatele muszą być wyposażeni w przydatne narzędzia do ich rozpoznawania i obalania. Aby wspierać obywateli, instytucje publiczne muszą współpracować z platformami cyfrowymi, specjalistami od mediów, weryfikatorami faktów i badaczami, jak to czynią Komisja Europejska i UNESCO” – powiedziała Viera Jourova, wiceprzewodnicząca KE ds. wartości.

Nowe infografiki są dostępne na stronie internetowej Komisji oraz w mediach społecznościowych za pośrednictwem hasztagu #ThinkBeforeSharing.

Wiele wskazuje na to, że ww. instytucje zbratały się w celu wzmocnienia krypto-cenzury. Ciekawe jakie przyjmą kryteria do oceny wiarygodności pewnych informacji. Wiadomym jest, że będzie to kolejne narzędzie polityczne do uciszania tych, którzy mają inne poglądy, wartości i wątpliwości co do wiarygodności tzw. sprawdzonych informacji forsowanych przez media mainstreamowe.

Źródła: PAP, NCzas.com