Morawiecki chce powtórzenia wyborów prezydenckich na Białorusi. Wtóruje mu premier Czech

Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP
Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Premier Czech Andrej Babisz w piątek rano poinformował na Twitterze o rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy zaapelowali o powtórzenie wyborów prezydenckich na Białorusi i opowiedzieli się za pilną wideokonferencją Rady Europejskiej.

Babisz napisał, że postanowili z Morawieckim, iż zwrócą się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o pilne przeprowadzenie wideokonferencji członków Rady w sprawie Białorusi.

„Nie można czekać. Białorusini potrzebują naszej szybkiej pomocy” – oświadczył Babisz. „Wybory muszą być powtórzone, muszą być przejrzyste i w obecności zagranicznych obserwatorów” – dodał czeski premier.

W piątek w Brukseli odbędzie się zorganizowane w trybie pilnym spotkanie szefów dyplomacji państw UE, poświęcone konfliktowi na Białorusi. Brutalnie tłumione przez oddziały specjalne milicji OMON protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów trwają tam od niedzieli. Zatrzymano blisko 7 tys. osób.

Według nieoficjalnych informacji, jeszcze dziś o godz. 10 podczas piątkowego posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki przedstawi rządowy projekt „Solidarni z Białorusią”, którego celem jest pomoc dla represjonowanych na Białorusi.

Comments are closed.