Szwedzka gospodarka radzi sobie z kryzysem lepiej niż reszta UE

Flaga Szwecji.
Flaga Szwecji - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Jon Miltimore stawia tezę, że szwedzka gospodarka radzi sobie lepiej niż reszta UE podczas pandemii COVID-19 i dozna mniejszych skutków związanego z tym kryzysu. Szwecja była krajem, który nie wprowadził społecznych restrykcji.

Jeszcze w lipcu „The New York Times” twierdził, że Szwecja popełniła poważny błąd, nie narzucając obostrzeń. Pisano, że pandemia przyniosła falę zgonów, ale i nie oszczędziła gospodarki przed zniszczeniami. W podobnym duchu wypowiadały się np. Politico, czy Financial Times. Ich tytuły mówiły, że Szwecja „raczej nie odniesie korzyści ekonomicznych” ze swojej polityki ignorowania koronawirusa.

Teraz BBC zauważa, że wstępne dane ekonomiczne za drugi kwartał w UE pokazują wnioski przeciwne. Niemal cała UE pogrążyła się w głębokiej recesji, ale nie dotyczy to m.in. Szwecji. Gospodarka tego skandynawskiego kraju wygląda pozytywne na tle innych.

REKLAMA

Spadek o 8,6% był o ponad połowę mniejszy niż w Wielkiej Brytanii (-19,1%), Hiszpanii (-18,5), czy Francji. Okazuje się też, że Szwecja odnotowała mniej zgonów z powodu COVID-19 na mieszkańca niż Hiszpania i Wielka Brytania, mimo że zarówno Hiszpania, jak i Wielka Brytania wprowadziły ostre restrykcje.

Spadek PKB w Szwecji jest znacznie łagodniejszy, niż w takich krajach jak Portugalia (-14,1 procent), Francja (-13,8 procent), Belgia (-12,2 procent) i Włochy (-12,4 procent), a nawet Niemcy (-10,1 procent). Trzeba jednak dodać, że lepiej od Szwecji wygląda Polska sytuacja.

Trzeba stwierdzić, że szwedzka polityka „łagodności” restrykcji przyniosła znacznie mniejsze szkody gospodarcze niż w większości krajów europejskich. Raport Capital Economics z Londynu, stwierdza, że ​​szwedzka gospodarka jest najmniej zniszczona w Europie.

Miltimore stawia tezę, że przykład Szwecji „pokazał, że ​​społeczeństwo ludzkie może nadal funkcjonować w obecności koronawirusa, pomimo apokaliptycznych ostrzeżeń ze strony polityków i mediów”. Przy okazji kraj uniknął zamknięcia ludzi w domach i wszystkich związanych z tym problemów, od chorób psychicznych, wzrostu narkomanii, przemocy domowej, samobójstw, czy niepokojów społecznych.

Wielu ekspertów może się do tego nie przyznać, ale strategia Szwecji wydaje się coraz bardziej uzasadniona ekonomicznie i naukowo – dodaje autor, który docenia w tym przypadku leseferystyczne podejście Sztokholmu.

Źródło: BBC/FEE

REKLAMA