Białoruś. Dziś urodziny męża Cichanouskiej. Gdyby nie więzienie, to on stałby na czele protestów

Okno w białoruskim więzieniu Źródło: PAP
Okno w białoruskim więzieniu Źródło: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Dziś wypadają urodziny Siarhieja Cichanouskiego, męża kandydatki na prezydent Białorusi, Swietłany Cichanouskiej. Ludzie gromadzą się pod więzieniem, w którym przetrzymywany jest polityk.

Siarhej Cichanouski miał być jednym z kandydatów na prezydenta białoruskiej opozycji. „Miał” ponieważ przed wyborami został zatrzymany i zamknięty w więzieniu w Mińsku.

Jego żona, Swietłana Cichanouska, wystartowała w wyborach niejako w jego imieniu. Sam ten fakt tak bardzo poruszył ludzi, że zaczęli tłumnie zbierać się na jej wiecach wyborczych. W społeczeństwie zapanowało poruszenie, jakiego jeszcze na Białorusi nie było.

Rosnące poparcie dla Cichanouskiej zauważyli również kontrkandydaci, którzy wierząc, że ma ona szanse w starciu z Łukaszenką, przekazali jej swoje poparcie.

Ostatecznie wygrał urzędujący prezydent Aleksandr Łukaszenka. Społeczeństwo białoruskie jest jednak przekonane, że wyniki wyborów sfałszowano.

Od niedzieli wyborczej w białoruskich miastach trwają protesty. Dziś protestujący w Mińsku przenieśli się pod więzienie, w którym osadzony jest Cichanouski. Białorusini krzykami składają opozycjoniście życzenia.

Comments are closed.