Kameruńskie dzieci śpiewają „Wojenko, wojenko”. Uczciły 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej [VIDEO]

Kameruńskie dzieci odśpiewują
Kameruńskie dzieci odśpiewują "Wojenko, wojenko" Źródło: Twitter/Zobacz nowe Tweety Rozmowa Haitanka Flaga Haiti Obracające się serca Flaga Polski @Haitanka1

Kameruńskie dzieci uczciły 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej śpiewając „Wojenko, wojenko” i kilka innych polskich pieśni patriotycznych. Dlaczego akurat w Kamerunie czci się pamięć Polaków walczących z Bolszewikami?

Czczą w ten sposób pamięć o swoim pobratymcu – Józefie Samie Sandim, który był żołnierzem polskim. Z pochodzenia Kameruńczyk, a z wyboru i czynów wielki Polak, wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim w 1918 roku, a w 1920 należał do polskiego wywiadu.

W międzywojniu zdobył sławę jako zapaśnik i pracownik cyrkowy. W latach 30-tych Sandi ożenił się z Polską szlachcianką – Łucją Woźniak. Zmarł nagle w 1937 roku – przyczyną śmierci był najprawdopodobniej wylew krwi do mózgu.

Kameruńczycy uważają, że udział Sandiego w tak ważnych wydarzeniach jest powodem do dumy. Przypominają, że zatrzymanie fali bolszewików nazywane jest „Cudem na Wisłą”.

Comments are closed.