Polscy prawosławni spotkają się na Górze Grabarce. Dziś wypada ważne dla nich święto [FOTO]

Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce Źródło: Wikimedia
Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce Źródło: Wikimedia

Polscy prawosławni ciągnęli pielgrzymkami do Góry Grabarki, by zdążyć na dzisiejsze święto. Dla wielu mieszkańców Podlasia to jeden z najważniejszych dni w roku.

Prawosławni obchodzą dziś Święto Przemienienia Pańskiego. Dziś w nocy obchodzili „Spasę”. Wielu z nich, w celu wspólnego świętowania, odbyło pielgrzymkę na świętą Górę Grabarkę.

Dla polskich prawosławnych jest to szczególne miejsce – znajduje się tam, utworzony w 1947 roku, monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy).

Według legendy jeden z mieszkańców Siemiatycz miał doznać objawienia w czasie epidemii cholery. Według jego wizji napicie się wody z wypływającego z góry strumienia miało uratować ludzi przed zarazą.

Prawosławni pielgrzymujący rokrocznie na Świętą Górę zabierają ze sobą krzyże, które tam zostawiają. Po przybyciu na Grabrkę wkopują je w ziemię. Wraz z krzyżami niosą ze sobą różne intencje.

Comments are closed.