Radio Wolna Europa wraca na Węgry. U nas wystarcza TVN?

radio Wolna Europa
RWE Fot. ilustr. Wikipedia
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Radio Wolna Europa wznowi nadawanie na Węgrzech na początku września jako multimedialny portal informacyjny. Do końca nie wiadomo co to oznacza? Działalność ma być niekomercyjna. Za RWE stoją Amerykanie, ale czyżby oznaczało to, że uznano Węgry za kraj niedemokratyczny, w którym należy wesprzeć wolność słowa?

W takim przypadku, tylko czekać, aż RWE pojawi się i w Polsce. Chyba, że Amerykanom wystarcza tu… TVN. Wolna Europa, odgrywająca duża rolę w czasach komunizmu, działa obecnie w 20 krajach i w 25 językach. Zwykle w miejscach, w których wolność prasy jest… zagrożona. Centrala amerykańskiego radia została przeniesiona z Monachium do Pragi.

Portalem na Węgrzech kierować będzie dwóch byłych dziennikarzy Radia Kossuth i Euronews, Gyula Csak i Tibor Vovesz. Csak, który rozpoczął karierę w BBC, będzie pracować w praskiej centrali Radia Wolna Europa. Vovesz pokieruje redakcją w Budapeszcie.

Csak powiedział portalowi 24.hu, że Radio Wolna Europa nie będzie brać udziału w klasycznej walce o newsy i chociaż będzie publikować wiadomości, to przede wszystkim zamierza się koncentrować na dłuższych tekstach analitycznych i dziennikarstwie śledczym.

Na portalu Radia Wolna Europa nie będą publikowane reklamy i ma on być „niezależny, obiektywny i centrowy”. Csak chwali się jednak w swoim CV „wielokulturowością”. Z radia publicznego odszedł po objęciu władzy przez premiera Orbana. Kierunek pracy RWE w tym kraju wydaje się oczywisty.

Nadzór nad Radiem Wolna Europa sprawuje państwowa instytucja amerykańska Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów (USAGM). Jej szefem prezydent Donald Trump mianował niedawno Michaela Packa.

Pack zwolnił szefów wszystkich państwowych firm medialnych podlegających USAGM, w tym dyrektora Radia Wolna Europa Jamiego Fly’a. Csak zapewnił jednak, że nie miało to wpływu na proces uruchamiania węgierskiej rozgłośni. Ale pożyjemy, posłuchamy RWE być może i po polsku albo i nie.

Radio Wolna Europa zaczęło nadawać na Węgrzech w 1950 r., początkowo z Nowego Jorku, potem z Monachium. Węgierskojęzyczna redakcja została zlikwidowania w 1993 r., podobnie jak większość redakcji środkowowschodniej Europy.

W lipcu 2018 Radio Wolna Europa zapowiedziało wznowienie nadawania serwisów informacyjnych i audycji publicystycznych dla Bułgarii i Rumunii. W 2019 roku wznowiono nadawanie audycji przygotowywanych przez sekcję rumuńską Radia Wolna Europa (Radio Europa Libera). Uzasadniano to ograniczeniem wolności mediów w Rumunii oraz okolicznością, iż w tym kraju „wiele środków masowego przekazu znajduje się pod kontrolą rządu lub miejscowych oligarchów”. W styczniu 2020 został otwarty serwis w języku bułgarskim (Radio Swobodna Ewropa). Teraz przyszła kolej na Węgry…

Źródło: PAP

Comments are closed.