
Na popularnym serwisie społecznościowym TikTok zapanowała szokująca moda. W ramach #holokaustchallenge młodzi użytkownicy udają ofiary zamordowane w niemieckim obozie Auschwitz.
Serwis społecznościowy TikTok zalały filmiki w ramach „zabawy” #holokaustchallenge. Na krótkich nagraniach nastolatki odgrywają zamordowanych przez Niemców w Auschwitz.
Przykładem jest filmik dziewczyny, która opowiada o swojej śmierci w komorze gazowej. Pod opowieść podłożono piosenkę „Heathens” zespołu Twenty One Pilots.
– W wieku 19 lat zostałam umieszczona z rodziną w obozie. Byliśmy zmuszani do pracy, było to bolesne, wyczerpujące. Byliśmy torturowani. (…) Pewnego dnia kazali nam iść pod prysznic. Moja mama i ja trzymałyśmy się za ręce. Miło było wiedzieć, że nie umrę sama – mówi dziewczyna z makijażem, który podkreśla siną twarz.
— Patricia🏳️🌈✡️ (@Mowgli_Lincoln) August 18, 2020
Na ciele ma namalowany numer na wzór nadawanych więźniom Auschwitz oraz gwiazdę Dawida.
🤮😷this is kyla.atkin pic.twitter.com/RGIoCvN4iB
— Patricia🏳️🌈✡️ (@Mowgli_Lincoln) August 18, 2020
Zdaniem historyków i politologów takie zabawy łamią tabu wokół niemieckiej zbrodni na Polakach (w tym Polakach żydowskiego pochodzenia). Akcja nie spodobała się Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W oświadczeniu tiktokowy trend nazwano „krzywdzącym i trywializującym historię”. Niemniej muzeum apeluje, by nie należy atakować młodych ludzi, „których motywacje są bardzo zróżnicowane”.
– Historie ludzi uwięzionych i zamordowanych w Auschwitz są tragiczne, bolesne i emocjonalne. Ważne, by dzielić się indywidualnymi historiami, aby je upamiętniać i nimi edukować. Ważne również, aby umieścić historie w odpowiednim kontekście, z dokładnością i szacunkiem – czytamy w komunikacie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
The 'victims' trend on TikTok can be hurtful & offensive. Some videos are dangerously close or already beyond the border of trivialization of history.
But we should discuss this not to shame & attack young people whose motivation seem very diverse. It's an educational challenge. pic.twitter.com/CB4Ve2uRUK
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) August 26, 2020
Chińską aplikację TikTok pobrano już ponad 2 mld razy.
Źródło: Wirtualne Media