Największy w historii Australii kryzys ekonomiczny. Zamknięto też granice zewnętrzne

Australia
Sydeny Fot. Wikipedia

Australia nigdy nie doświadczyła takiego zwinięcia się gospodarki. Według danych National Bureau of Statistics (ABS), produkt krajowy brutto Australii spadł w okresie od kwietnia do czerwca 2020 roku o 7%. W pierwszym kwartale recesja wyniosła jeszcze tylko 0,3%.

Jest to największy spadek PKB kwartał do kwartału, od 1959 roku, czyli od kiedy wprowadzono oficjalne statystyki ekonomiczne. W dodatku wejście Australii w recesję następuje razem z pojawieniem się nowych ognisk epidemii koronawirusa.

Stan Victoria, drugi najbardziej zaludniony stan tego kraju, jest obecnie ponownie w izolacji. Australia zamknęła też granice zewnętrzne. Od marca pracę straciło w sumie ponad milion osób. Zamknięto wtedy całe obszary gospodarki.

W II kwartale poważnie ucierpiał sektor usług i handlu. Rząd wydał dziesiątki miliardów dolarów, aby złagodzić skutki gospodarcze epidemii, ale efekty są mizerne.

Kontrastuje to z rzeczywistym zasięgiem pandemii koronawirusa. Do tej pory w Australii odnotowano łącznie 26 000 przypadków i tylko 663 zgony.

Źródło: Le Parisien/ AFP

4 KOMENTARZE

  1. Teraz przyjdą Chiny, które mają gigantyczne nadwyżki walutowe, i kupią te zbankrutowane firmy a nawet całe branże za psie pieniądze. To będzie najbardziej dalekosiężny efekt koronawirusa.

  2. Sami sobie strzelają w kolano.
    I przyjdzie bankster i za kasę z powietrza to wszystko po taniości wykupi.
    Te rządy wszystkich „zamknietych” krajów to bym czym prędzej oddał Madame Guillotine.

  3. I teraz wyobraźcie sobie że to samo będzie się działo na jesień, zimę i wiosnę w PL.
    Zwiększą ilość testów, kwarantanny – efekt zapaść gospodarcza i głód.

Comments are closed.