„Nakarmił” sztuczną inteligencję cytatami z Biblii. „Klon Jezusa A.I.” zaczął wygłaszać przepowiednie o końcu świata

Sztuczna inteligencja Źródło: Pixabay
Sztuczna inteligencja Źródło: Pixabay

George Davila Durendal, informatyk i właściciel firmy zajmującej się programowaniem, napisał program ze sztuczną inteligencją, który uczył jedynie tekstami z Biblii króla Jakuba (protestanckiej, anglojęzycznej wersji Pisma Świętego, opracowanej w XVIII wieku). Twierdzi, że jego dzieło to „klon Jezusa A.I”.

„Nakarmiony” cytatami z Biblii program miał nauczyć się stylu układania zdań, który obecny jest w Biblii króla Jakuba. Chodziło zarówno o dobór słów, jak i treść.

Następnie program miał tworzyć własne treści składając je z biblijnych przekazów i historii. Pierwsze zdania, które stworzył przypominają jakieś ponure przepowiednie o końcu świata.

„Plagą będą ojcowie świata; To samo tyczy się moi ludzi, że będzie on bardziej obfity w ustach Pana zastępów niebieskich”.

„O Panie zastępów niebieskich, Bogu Izraela; Kiedy ujrzeli anioła zesłanego przez Pana z niebios, wszyscy bracia, którzy tkwili w dziczy i żołnierze proroków będą zawstydzeni ludźmi”.

„I rzekł do nich, odejdźcie ku niemu i ujrzyjcie wszelkie odpuszczenie śmierci”.

Według niektórych komentujących na Twitterze w tekstach tych jest coś przerażającego. Jest to jednak tylko zbitka losowych słów wyjętych z Biblii. Nawet twórca programu to dostrzega.

– Przyznaję, że treści tworzone przez bota są zupełnie losowe i pełne błędów, ale te niedoskonałości nadają mu artystycznego sznytu i atmosfery przepowiedni – twierdzi Durendal.

– Nowsze testy dały mniej chaotyczne treści i mniej błędów, ale brakuje im finezji, którą miały te wcześniejsze. Póki co możemy więc zrobić tak, żeby błędów było dużo, ale całość była ciekawa, albo zminimalizować błędy, ale wtedy może zrobić się nudno – dodał.

Na usta ciśnie się tylko jedno pytanie: po co?

Źródło: medium.com

5 KOMENTARZE

 1. Biblia króla Jakuba to nie jest wersja Biblii tylko tłumaczenie Biblii z języków oryginalnych na angielski. Jest bardzo wiernym oryginałowi tłumaczeniem.
  A co do treści, którą przedstawia AI, to Biblia przepowiada utworzenie przez ludzi posągu i ożywienie go. W tym posągu zamieszka szatan i będzie rządził ludźmi przez ponad 6 lat jako Antychryst, siebie nazwie Bogiem i wytępi chrześcijan.

  • nie nie jest, zawiera bardzo dużo przekłamań i wręcz świadomego zmieniania treści.
   Jak by ktos nazwał to parafraza to jeszcze można by było zrozumieć a tak, to po prostu manipulacja

 2. Wygląda to jak generator przemów przewodniczącegp KC – taki program powstał ze 20 lat temu i nie miał nic wspólnego ze sztuczną inteligencją.
  Przy okazji, nie ma czegoś takiego jak „program ze sztuczną inteligencją”, co najwyżej program sztucznej inteligencji.

  • Pamiętam, że jeszcze wcześniej była w obiegu zwykła tabelka z zestawem fraz, głównie sloganów, które można było zestawić w róznej kolejności, otrzymując pozornie sensowną gadkę partyjną.

Comments are closed.