W Luksemburgu prezerwatywy i wkładki domaciczne będą wkrótce objęte 100% zwrotem z Kasy Chorych

Spotkanie premierow Luksemburga i Serbii. Premierzy są z homoseksualnymi partnerami Fot. twitter Gonzales

Wielkie Księstwo dofinansuje antykoncepcję z budżetu już od 2021 r. Bezpłatny dostęp do antykoncepcji miał być już od września tego roku, ale wejście w życie rozporządzeń opóźniła pandemia koronawirusa.

Finansowane z budżetu prezerwatywy i wkładki domaciczne to element umowy koalicyjnej partii, które wsparły powstanie nowego rządu premiera Xaviera Bettela. W umowie zawarto poszerzenie przepisów o ubezpieczeniu społecznym właśnie na środki antykoncepcyjne. Dodatkowo refundacja nie będzie już ograniczana wiekiem ubezpieczonego.

Na liście refundacyjnej są m.in. pigułki poronne „dzień po”, prezerwatywy męskie i żeńskie), wkładki domaciczne, środki plemnikobójcze, zastrzyki, plastry, krążki i wszystko co przemysł farmaceutyczny w tej domenie wymyślił. Do tej pory ubezpieczenie za takie środki refundowało do 80% kosztów zakupu.

„Postęp” w tej dziedzinie specjalnie nie dziwi. Premier to zadeklarowany gej i libertyn. W dodatku trudno posądzić tu Bettela o działania na swoją korzyść, bo on i jego partner przecież antykoncepcji chyba nie potrzebują…

Źródło: Ouest France

Comments are closed.