Andrzej Duda: „Jesteśmy dziś potęgą jak w XVII wieku”. Emil Krawczyk odpowiada: „Bzdura. Regres nawet w stosunku do 1989 roku”

Andrzej Duda, rzeczpospolita Obojga Narodów Źródło: PAP, Wikimedia
Andrzej Duda, rzeczpospolita Obojga Narodów Źródło: PAP, Wikimedia

Andrzej Duda podczas Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie stwierdził, że Polska „ma dziś taką siłę jak w XVII wieku”. Emil Krawczyk z Konfederacji stwierdził, że to bzdura.

– Można mówić, że czas, kiedy Kraków był stolicą Polski, to był absolutnie jeden czy może wręcz najlepszy okres w dziejach naszego państwa. Chciałbym, żebyśmy dzisiaj pracując dla Rzeczypospolitej, my polscy politycy, przedstawiciele polskiego rynku kapitałowego, nawiązywali do tych właśnie najlepszych tradycji – mówił w Krakowie Andrzej Duda.

– To był czas, kiedy także w tej przestrzeni północ-południe nie toczyliśmy ze sobą wojen. Wojny tradycyjnie toczyliśmy na innych kierunkach. Chciałbym, żebyśmy tę współpracę, która wtedy była pomiędzy Polską, między Węgrami, między Polską, a Litwą, żebyśmy ją kontynuowali, rozwijali – dodał prezydent.

Według Dudy obecnie Polska znajduje się w podobnym położeniu co w czasach sarmackich.

– Myślę, że mamy ku temu wielką perspektywę w tych szczęśliwych, pokojowych czasach, kiedy od ponad 30 lat żyjemy w wolnych, niepodległych, suwerennych państwach. Dla nas Polaków, kiedy patrzymy w głąb naszej historii, to jest największa szansa w dziejach od XVII wieku. Może trudno jest w to uwierzyć, ale taka jest prawda. Ostatni raz Polska taką siłę jak dzisiaj, miała w XVII wieku i jest naszym wielkim zadaniem, żeby tę szansę wykorzystać – powiedział.

Udostępnioną przez portal 300polityka wypowiedź prezydenta skomentował Emil Krawczyk – przedstawiciel wolnościowego skrzydła Konfederacja.

„Niestety to bzdura. Uważam, że jest regres jest nawet w stosunku do 1989 r.” – napisał na Twitterze.

W XVII Rzeczpospolita Obojga Narodów była ogromnym państwem, które było w stanie wywierać wpływ na politykę europejską. W dodatku RON słynęła z wolności jakimi cieszyła się szlachta.

Dziś Polska jest państwem, które w zależności od rządów znajduje się na łasce Niemiec, USA lub Rosji. Poziomem swobód obywatelskich nawiązujemy natomiast bardziej do sytuacji 17-wiecznych chłopów niż sarmatów. Trudno więc nie przyznać racji Krawczykowi.

18 KOMENTARZE

 1. Mówiąc słowo ‚jesteśmy’ chyba miał na myśli eskimosów. Wtedy by się wszystko zgadzało, bo nigdy nie byli tak potężni jak za rządów pisu.

 2. Ciekawe co PAD bierze? Ja miałem tak dobre samopoczucie po operacji jak zaaplikowali mi jakieś przeciwbólowe lekarstwo, bomba. Po operacji stwierdziłem , że za dwa dni idę pobiegać, hahahaha.

 3. Z punktu widzenia dudy wszystko zgadza się. Wówczas to „frankiści”, czyli tłumy ciemnoty żydowskiej z Bizancjum wlewali się do Polski, fałszywie chrzcili, a w nagrodę dopuszczani byli do herbów szlacheckich. Watykan świętował masowe „nawracanie” żydów, durna szlachta liczyła zasłużone odpusty, a judeje jak te kleszcze wysysali i zatruwali Polskę.

  • I to jest właściwa odpowiedź. Ale skąd taki szabesgoj jak Duda może o tym wiedzieć…
   Pozycja kundla sprowadza się do szczekania i słuchania swojego pana….w Izraelu…i on to robi.

 4. Maliniakowi szajba odbiła. Jak ulał pasuje wiersz A. Waligórskiego.
  Józio, co był dotąd zerem
  Pragnął zostać bohaterem.
  We śnie wciąż mu się przyczepi
  Judym, albo książę Pepi,
  Albo rotmistrz Kozietulski,

 5. Duda ma rację. To nie powierzchnia państwa decyduje o jego potędze – gdyby tak było, to Japonia, czy Niemcy byłyby zwykłymi państwami, a Rosja, Kanada, czy Australia byłyby potęgami. O potędze decyduje siła gospodarcza, szacunek wśród sąsiadów, wpływy państwa, jego bezpieczeństwo.

  • „O potędze decyduje siła gospodarcza, szacunek wśród sąsiadów, wpływy państwa, jego bezpieczeństwo”
   Pięknie wypunktowałeś urojenia PADa.

 6. czy pan prezydent andrzej duda jest głową tego samego państwa w którym przyszło mi żyć
  a swoją drogą to pan prezydent coś pomylił siedemnasty wiek to już upadek pierwszej rzeczypospolitej który rozpoczął się co najmniej od początku panowania zygmunta wazy przez jego wybujałe ambicje względem skandynawskich sentymentów

  • Gdyby Zamoyski został królem,wziął hołotę za mordę i stworzył dynastię…Natanson Leski pisze,że cały trud ( umysłowy ,ale i fizyczny) walki o Inflanty i ich organizację po dżwigał na swoich barkach. Gdzie on zresztą nie był?

 7. Co prawda jestem wyborcą p. Dudy – czyli mieszkańcem wsi/małego miasteczka z wykształceniem podstawowym – ale mam pytanie jakiego zioła się on nażarł ???

 8. Jesteśmy potęgą emigracji, ponad 2 mln uciekło z Polski,
  PS Białoruś ma Krzemową Dolinę a Polska buduje Kościoły i Pomniki Papieża, jak lewicq wygra wybory w USA rekomenduje lekcje rosyjskiego mieszkańcom okolic Wisły…

 9. Hmmm, XVII wiek to kres potęgi I Rzeczypospolitej i początek jej upadku dzięki min. jej warstwom kierowniczym i zaślepieniu tzw. narodu politycznego czyli szlachty !

Comments are closed.