Polacy wskazali najbardziej tęczowe marki. Na podium Facebook i Netflix

Netflix LGBT - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube
Netflix LGBT - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube
REKLAMA

Z badania agencji Wavemaker wynika, że angażowanie się marek w propagandę polityczną i światopoglądową budzi mieszane uczucia wśród Polaków. Mimo wszystko przeważają jednak osoby popierające takie działania.

Z sondażu wynika, że w sumie 43 proc. respondentów, w tym 9 proc. w stopniu zdecydowanym, pozytywnie odnosi się do zaangażowania marek w tematy światopoglądowe i społeczne. Z kolei 18 proc. ocenia takie działania negatywnie, w tym 5 proc. w stopniu zdecydowanym. 40 proc. twierdzi, że taka aktywność nie jest „ani pozytywna, ani negatywna”.

Spośród najczęściej promowanych tematów, najmniejszym poparciem cieszy się zaangażowanie marek we wspieranie LGBT. Za pozytyw uznało to 55 proc. respondentów. 24 proc. oceniło takie działania negatywnie. Największą popularnością cieszyły się natomiast kwestie: praw dziecka (87 proc.), ekologii (83 proc.), pomocy ubogim (82 proc.) i wolności słowa (81 proc.). Dalej znalazły się wolność zgromadzeń publicznych (70 proc.), równość płci (70 proc.), prawa mniejszości narodowych i etnicznych (69 proc.) oraz wolność wyznania, wspólnot religijnych i wyznaniowych (66 proc.).

REKLAMA

Szczególną uwagę analitycy Wavemaker zwrócili na wsparcie środowiska LGBT. Jak się okazuje, zmianę barw marek na tęczowe pozytywnie ocenia tylko 38 proc. badanych. 26 proc. natomiast odbiera to negatywnie. Około połowa z tej ostatniej grupy podkreśla, że sprzeciwia się wszelkim formom wspierania tęczowej rewolucji. Co trzeci z nich natomiast twierdzi, że marki mają czysto marketingowe intencje.

Wśród marek najbardziej kojarzonych ze wspieraniem LGBT na podium znalazły się Facebook (24 proc.), Netflix (21 proc.) i Google (19 proc.). Dalej uplasowały się durex (19 proc.), IKEA (14 proc.), MTV (11 proc.), Microsoft (10 proc.). Stawkę zamykały Empik (9 proc.), Nike (9 proc.) oraz McDonald’s (8 proc.).

Badanie Wavemaker pokazuje wprawdzie uświadomione i poprzedzone namysłem wskazania konsumentów, którzy na co dzień zaangażowania marek nie analizują aż tak mocno. Bez wątpienia jednak wyczuwalny sceptycyzm części Polaków powinien dać do myślenia firmom, które kwestię aktywizmu marek traktują czasem zbyt „handlowo” – mówił szef agencji Paweł Gala.

Badanie Wavemaker przeprowadzono metodą CAWI na grupie 1000 Polaków z dostępem do Internetu w sierpniu 2020 r.

Źródło: wirtualnemedia.pl

REKLAMA