Wybory za dwa miesiące? Projekt podziału Mazowsza jest już gotowy. Stolica w Radomiu i Suski marszałkiem

Marek Suski Źródło: PAP
Marek Suski Źródło: PAP
REKLAMA

„Wirtualna Polska” podaje, że choć PiS nie przesłał jeszcze projektu podziału Mazowsza do Sejmu, to jest on już gotowy. Wybory samorządowe w nowych województwach miałyby się odbyć za dwa miesiące. Stolicą nowego mazowieckiego zostałby Radom.

PiS chce podzielić Mazowsze z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, w województwie bez Warszawy mają większą szanse na monopol na władzę – dziś w sejmiku wojewódzkim rządzi koalicja PO-PSL. Po drugie, nowe województwa zwiększą ilość środków unijnych, które przysługiwałyby Polsce.

Warszawa już od dawna nie jest „mazowiecka”

Wyłączenie Warszawy wraz z obwarzankiem z województwa mazowieckiego nie jest złym pomysłem. Miasto stołeczne rozwija się dużo szybciej niż reszta regionu. Kulturowo Warszawa również nieszczególnie przystaje do reszty Mazowsza – zatraciła swój regionalny charakter na rzecz multikulturowego i globalistycznego.

REKLAMA

Stolica w Radomiu, marszałkiem Marek Suski

Stolicą nowego województwa mazowieckiego, według informacji „Wirtualnej Polski, zostałby Radom – była stolica woj. radomskiego.

Marszałkiem województwa miałby ponoć zostać wywodzący się z okręgu radomskiego obecny wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

Województwo stołeczne mniejsze, ale ludniejsze

Podstawą podziału Mazowsza ma być statystyczny podział regionu zatwierdzony przez Eurostat – informuje z kolei „Dziennik Gazeta Prawna”.

Województwo stołeczne stanowiłaby Warszawa wraz z obwarzankiem, czyli ośmioma powiatami, oraz z powiatem mińskim.

Po podziale województwo stołeczne lub warszawskie – nie znamy jeszcze nazwy – choć mniejsze od mazowieckiego, liczyłoby 2,8 mln osób. Mazowieckie natomiast 2,4 mln.

Kiedy ktoś „naprawi” podział Polski?

Obecna dyskusja nad podziałem mazowieckiego mogłaby się stać pretekstem do ponownego zastanowienia się nad podziałem Polski na województwa. Obecny podział na 16 województw nie ma żadnego sensu z punktu widzenia historii, kultury, czy ekonomii i polityki.

Najwięcej błędów popełniono przy tworzeniu województwa śląskiego. Z jednej strony na zachodzie włączono do niego Łużyce Górne i Dolne – co jeszcze jest wybaczalne, bo jest mały region, którego wydzielenie mogłoby nie mieć sensu. W województwie śląskim znajduje się jednak spora część Małopolski i do dziś nikt nie wie z jakiego powodu właśnie tak wytyczono granice.

„Potworkiem” jest również kujawsko-pomorskie. Kujawy i Pomorze nie są ze sobą kulturowo blisko. Stąd konflikt pomiędzy mieszkańcami Bydgoszczy i Torunia. Historycznie i kulturowo większy sens miałoby kujawsko-sieradzkie.

Podobnych błędów jest o wiele więcej i są on przyczyną wolniejszego rozwoju wielu regionów oraz zanikania charakterystycznych kultur regionalnych.

Źródło: „WP”, „DGP”, nczas.com

REKLAMA