Na Mazowszu nie będzie można palić w kominkach w smogowe dni. Sejmik wojewódzki podjął uchwałę

Kominek. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Kominek. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

We wtorek sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował nowy program ochrony powietrza, który m.in. zakazuje używania kominków w dni, podczas których w mazowieckich miejscowościach będzie smog.

Nowe przepisy zakładają m.in., że nie będzie można używać kominków w dni, gdy zanieczyszczenie pyłem przekroczy wartość dopuszczalną 50 ug/m sześc. Nie dotyczy to jednak budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła oraz palenia w kominku w dniach o czystym powietrzu.

Lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła pochwalił przepisy, oceniając je jako „przełomową i odpowiedzialną” decyzję radnych sejmiku wojewódzkiego. „Dzięki okresowemu zakazowi palenia w kominkach możemy ochronić nasze zdrowie w dniach smogowych i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza” – podkreślił.

Polski Alarm Smogowy, powołując się na badania prowadzone przez Instytut Chemii Fizycznej PAN i Instytut Ochrony Środowiska w Podkowie Leśnej, wskazał, że nie tylko spalanie węgla może być przyczyną silnego zanieczyszczenia powietrza. Jak podkreślił, dym ze spalania drewna zawiera duże ilości pyłów zawieszonych i również rakotwórczy węglowodór – benzo(a)piren. (PAP)

Comments are closed.