Od lewej: minister obrony Serbii Aleksandar Vulin, w środku prezydent tego kraju Aleksandar Vucić. / Fot. PAP/EPA
Od lewej: minister obrony Serbii Aleksandar Vulin, w środku prezydent tego kraju Aleksandar Vucić. / Fot. PAP/EPA
REKLAMA

„Unia Europejska zażądała od Belgradu odmowy udziału w zbliżających się ćwiczeniach wojskowych na Białorusi. W odpowiedzi rząd Serbii podjął decyzję o zamrożeniu wszystkich ćwiczeń wojskowych ze wszystkimi krajami na sześć miesięcy” – poinformował w środę minister obrony Serbii Aleksandar Vulin. W konsekwencji żołnierze z Bałkanów nie będą też ćwiczyć z innymi partnerami.

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że w efekcie nacisków Brukseli Belgrad zawiesił manewry ze wszystkimi partnerami na pół roku. Służba prasowa serbskiego MON zacytowała Vulina, który stwierdził, że jego kraj znalazł się pod silną i niezasłużoną presją ze strony UE, a tamtejsze wojsko nie będzie uczestniczyć w żadnych wspólnych działaniach wojskowych z NATO, OUBZ, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Chinami ani Unią Europejską w najbliższym czasie.

Poszło o ćwiczenia Bractwo Słowiańskie 2020, które mają się odbyć w dniach 10-15 września. W manewrach biorą udział Serbowie, Rosjanie i Białorusini. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 r. w Rosji, rok później na Bałkanach, w 2017 r. gospodarzem była Białoruś, a w 2018 r. Rosja. W tym roku Serbowie mieli wysłać na Białoruś kontyngent.

REKLAMA

W piątek Vulin spotkał się nad podmoskiewskim poligonie z szefem rosyjskiego MON Siergiejem Szojgu. Obaj panowie rozmawiali o współpracy wojskowej, która prowadzona jest w oparciu o deklarację podpisaną w 2013 r. dot. partnerstwa strategicznego.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

„Dziś miałem zaszczyt przekazać pozdrowienia Najwyższego Dowódcy Serbskich Sił Zbrojnych ministrowi Szojgu i poinformować go o wynikach rozmów prowadzonych w Waszyngtonie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że prezydent Vučić najlepiej reprezentuje państwo serbskie i zadbaliśmy o to, aby kwestia niepodległości Kosowa nie była w żaden sposób poruszana” – powiedział po spotkaniu minister Vulin.

„Minister Szojgu jest prawdziwym przyjacielem Republiki Serbii. Pokazuje, że na każdym kroku zapisy Wojskowo-Technicznego Porozumienia podpisanego przez Naczelnych Dowódców Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Serbskich Sił Zbrojnych – prezydentów Putina i Vučicia są realizowane dokładnie tak, jak zaplanowano, terminowo i zgodnie z wcześniej osiągniętymi porozumieniami” – przekonywał minister Vulin.

Serbski minister obrony spotkał się już po raz dziesiąty podczas swojej kadencji z rosyjskim odpowiednikiem. Ostatnią rozmowę ocenił jako nowy impuls i konkretny wkład w zacieśnianie współpracy.

 

REKLAMA