Dwie polskie pizzerie na liście 50 najlepszych w Europie

REKLAMA

Włoski ranking 50 Top Pizza wygrała restauracja „50 Kalò di Ciro Salvo Pizzeria” na Trafalgar Square w Londynie. Lokal ten wygrywa prestiżowy ranking drugi rok z rzędu. Podobno tamtejsza „Margherita” jest poza Włochami najlepsza w całej Europie.

Nie tylko we Włoszech można zjeść dobrą pizzę. Włosi postanowili wybierać najlepsze pizzerie w także poza swoim krajem. W rankingu przeprowadzonym po raz drugi wygrał ponownie lokal „50 Kalò di Ciro Salvo”. Restauracja działa dopiero dwa lata i przez ten okres jest liderem.

Tuż za nią znalazły się „Via Toledo Enopizzeria” z Wiednia i „Bijou” z Paryża. Z rankingu wynika, że najwięcej dobrych pizzerii znajdziemy poza Italią, w Anglii (7 restauracji w Top 50), Francji (6) i w Hiszpanii (5). Polska ma tej liście dwie pizzerie z Warszawy.

REKLAMA

Duża ilość sklasyfikowanych restauracji pochodzi ze stolic krajów europejskich, co mogłoby świadczyć o pewnym lenistwie jury. Jego członkowie stwierdzaj, że i tak „średni poziom jakości pizzerii na Starym Kontynencie obserwowany przez anonimowych inspektorów stale się poprawia i osiąga szczyty doskonałości”.

Pierwsza „dziesiątka” europejska przedstawia się następująco:

1/ 50 Kalò di Ciro Salvo Pizzeria London (Londyn, Anglia)

2/ Via Toledo Enopizzeria (Wiedeń, Austria)

3/ Bijou (Paryż, Francja)

4/ Bæst (Kopenhaga, Dania)

5/ La Pizza è Bella (Bruksela, Belgia)

6/ Malafemmena (Berlin, Niemcy)

7/ Lilla Napoli (Falkenberg, Szwecja)

8/ nNea (Amsterdam, Holandia)

9/ Pizzeria Luca (Kopenhaga, Dania)

10/ Fratelli Figurato (Madryt, Hiszpania)

Restauracje z Polski sklasyfikowano pod koniec TOP 50. 48 miejsce zajęła „Nonna Pizeria”, a zaraz za nią na pozycji 49. jest „Ave Pizza”. Obydwie z Warszawy. Opis zawiera informację, że to „to kawałek Włoch w stolicy Polski”.

W tej edycji przyznano też kilka wyróżnień. W kategorii szefów kuchni i najlepszej obsługi wygrała „50 Kalò di Ciro Salvoz Londynu, „pizza roku” pojawiła się w „Bijou” w Paryżu (tuńczyk i cebula), najlepsza pizza bezglutenowa jest podobno w „Malafemmena” w Berlinie, najlepsza karta win w „Via Toledo Enopizzeria” z Wiednia, a najlepsza lista aperitifów w „Guillaume Grasso” w Paryżu.

Źródło: France Info

REKLAMA