Nawalny się obudził. Wszystko pamięta i może zacząć mówić

Nawalny w ciężkim stanie. Tego dnia wypił tylko herbatę na lotnisku.
Nawalny w ciężkim stanie. Tego dnia wypił tylko herbatę na lotnisku.

Rosyjski portal Insider, grupa śledcza Bellingcat i niemiecki tygodnik „Spiegel” podały w czwartek, że Aleksiej Nawalny całkowicie odzyskał przytomność po wyprowadzeniu ze śpiączki i zdołał przypomnieć sobie wydarzenia sprzed swego otrucia.

Jego stan „jest lepszy, niż można było oczekiwać w takiej sytuacji” – przekazuje Insider. Według tych doniesień Nawalny w ocenie lekarzy psychicznie doszedł do siebie niemal zupełnie, a fizycznie będzie w stanie odzyskać siły w około 90 procentach. Tygodnik „Spiegel” poinformował natomiast, że Nawalny może mówić.

Wzmocniona ochrona

Insider relacjonuje, że w berlińskiej klinice Charite wzmocniono ochronę po tym, gdy stało się jasne, że pamięć Nawalnego funkcjonuje, bo z tego powodu opozycjonista jest bardziej zagrożony. Lekarze pozwolili na odwiedziny, ale goście muszą przejść przez trzy kordony ochroniarzy. Do tej pory do sali Nawalnego mogła wejść tylko jego żona i lekarze.

Powołując się na źródła, Insider podał, że niemieckie służby specjalne przygotowują się nie tylko na fizyczne zagrożenie dla Nawalnego, ale i do „burzy dezinformacji”, w tym do prób zdyskredytowania szpitala Charite.

Rzeczniczka tonuje nastroje

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego, Kira Jarmysz oświadczyła, że doniesienia portalu Insider o stanie zdrowia opozycjonisty są „znacznie przesadzone”. Oceniła, że artykuł Insidera, grupy śledczej Bellingcat i niemieckiego tygodnika „Spiegel” zawiera nieścisłości.

„O tym, że Aleksiej odzyskuje przytomność i reaguje na otoczenie informowaliśmy już w poniedziałek. Ogółem artykuł jest znacznie przesadzony i zawiera wiele nieścisłości” – powiedziała Jarmysz.

Współpracownik opozycjonisty, Leonid Wołkow oznajmił, że chciałby, aby doniesienia „Spiegla” były prawdą. „Niestety, w artykule tym jest mnóstwo błędów faktograficznych” – powiedział Wołkow. Nie podał przykładów.

Nawalny otruty nowiczokiem

Niemiecki tygodnik „Zeit” ogłosił, powołując się na źródła, że Nawalny został otruty „nową i udoskonaloną” wersją bojowego środka trującego z grupy tzw. nowiczoków. Ślady tej substancji znaleziono na rękach opozycjonisty i na butelce z wodą, z której pił. Tygodnik utrzymuje, że ten wariant trucizny działa wolniej niż substancje znane wcześniej, a zarazem jest bardziej szkodliwy.

Według tych doniesień strona niemiecka przypuszcza, że celem użycia takiej trucizny było to, by Nawalny zmarł na pokładzie samolotu lecącego do Moskwy. Opozycjonista przeżył dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności. To m.in. szybka reakcja pilota, który wykonał przymusowe lądowanie w Omsku i działania lekarzy z Omska, którzy szybko – jeszcze na omskim lotnisku – podali Nawalnemu atropinę.

„Zeit” twierdzi ponadto, powołując się na ekspertów niemieckich, że operację podania „tak śmiertelnej i skomplikowanej trucizny” mogły przeprowadzić tylko rosyjskie służby specjalne. Tego rodzaju substancji nie mogły np. sporządzić grupy przestępcze, bo wymaga ona specjalnego laboratorium. Strona niemiecka wyklucza działania obcych służb specjalnych ze względu na to, że Nawalny był stale śledzony przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Strona niemiecka przypuszcza, że jeden z agentów FSB lub innych służb rosyjskich dodał truciznę do herbaty, którą Nawalny pił na lotnisku lub na powierzchnię kubka z tym napojem.

5 KOMENTARZE

 1. „Niezależny dziennikarski” Bellingcat już dawno został zdemaskowany jako frontend brytyjskiego wywiadu… :-))))))))))))))))

  • Jeśli szukasz jakichś „niezależnych” mediów, to życzę powodzenia.
   Chodzi tylko o to, by były w miarę obiektywne, starały się podawać obiektywnie informacje.
   Inaczej zanegujemy wszystko, bo człowiek zawsze postrzega i przekazuje subiektywnie. Czas to przyjąć do wiadomości…

 2. Co Sommer zrobi jak Nawalny widzac zdjecie Sommera w internecia rozpozna w nim sasiada-pasazera z samolocie ktory to podawal mu butelke z woda tuz przed Omskiem. To na tej butelce niemieccy fachowcy znalezli slady nowej wersji Noviczoka ktorym zostal zatruty Nawalny.
  Ta butelka to bylo to brakujace ogniwo. Sommer, masz przerabane.

 3. Niemcy już raz „pomogli” „Wielkiemu Włodzimierzowi Iliczowi Leninowi Przywódcy Komunizmu” i skończyło się to rzezią Carskiej Rosji, Wojną Domową i ustanowieniem ZSRR i II Wojną Światową. Cesarstwo Niemieckie i tak upadło…podrzucenie Lenina spowodowało więcej problemów niż korzyści, a jak będzie z Nawalnym? Czy ktoś z Was widział jego wideo? On proponuje rewolycje w Rosji, jego program dla Rosji to samobójstwo

Comments are closed.