Australia walczy z pedofilią. Księża nie będą już chronieni tajemnicą spowiedzi

Penitent u spowiedzi/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Marcin Bielecki w dobie koronawirusa
Penitent u spowiedzi/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Marcin Bielecki

Władze Australii idą wojnę totalną z pedofilami. O przypadkach molestowania dzieci będą musieli informować nawet księża, objęci tajemnicą spowiedzi.

W Queensland przegłosowano ustawę, która penalizuje wszelkie formy zatajania informacji o przypadkach pedofilii. Ustawa obejmuje też duchownych, którzy objęci są tajemnicą spowiedzi.

Księża będą musieli zgłosić informacje o pedofilii nawet, gdy dowiedzieli się o niej w trakcie spowiedzi. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich więzienie.

Tym samym australijskie władze de facto „zniosły” z duchownych świętą tajemnicę. Dotyczy to nawet przypadków sprzed lat, które mogły się przedawnić.

Cała sytuacja stoi jednak w sprzeczności z wymogami kościelnymi.

Przypomnijmy, że według prawa kościelnego naruszenie tajemnicy spowiedzi przez spowiednika oznacza dla niego ekskomunikę. Uwolnić od niej może go jedynie Stolica Apostolska.

W Polsce nie ma możliwości zwolnienia z tajemnicy spowiedzi. Stąd też niektórzy księża dowiedziawszy się nawet o przypadkach molestowania dzieci mają związane ręce.

Procesowe prawo karne wyłącza możliwość przesłuchiwania jako świadków duchownych co do faktów, o których dowiedzieli się w trakcie spowiedzi. Ponieważ duchowny prawie zawsze może odmówić zeznań, powołując się na tajemnicę spowiedzi, w Polsce dochodzenie sprawiedliwości na tle molestowania byłoby praktycznie niemożliwe, gdyby korzystano tylko z zeznań polskich księży – wskazuje portal Bezprawnik.pl.

Źródło: Bezprawnik

9 KOMENTARZE

  1. no i będzie tak: „chciałbym się wyspowiadać że 20-ścia lat temu robiłem xxxxx, i tak dalej”
    spowiednik-„wiesz dziecko że muszę o tym donieść, dlaczego dopiero teraz się z tego spowiadasz”
    spowiadający się -„bo dopiero wczoraj się przedawniło” XD

  2. No to będzie tak, że ichniejszy esbek czy zomowiec pójdzie do spowiedzi a potem doniesie na mo, że nie zgłosił i ksiądz pójdzie siedzieć. Ach te satanistyczne kraje…

  3. Będzie tak. Naślą aktywistów, którzy będą nagrywać swoją „spowiedź”, potem pozamykają wszystkich kapłanów i na koniec zalegalizują pedofilię. I już!

  4. Nie ma takiej możliwości!!! Ksiądz woli umrzeć niż zdradzić tajemnice spowiedzi. Nikt jej nie będzie zdradzał, żadne prawa świeckie tego nie mogą zmie IC i nie powinny.

  5. Pedofilia to zło, tylko że te prawa antypedofilskie zmniejszą populację, ponieważ ludzie zaczną się bać posiadania dzieci. Tu chodzi o depopulację przy okazji nagonki. Bo mogę się, założyć że kobietom zgłaszającym fałszywie to przestęstpstwo nie będzie wielkiej krzywdy. To wygląda że obecny bolszewizm skończy się islamem, bo nie widzę innej możliwości, tylko co wymyśli „mafia finansowa”?

Comments are closed.