
Berlińskie muzeum etnologiczne przygotowuje się do zwrotu dwóch zmumifikowanych ciał Aborygenów, które ma w swoich zbiorach od 1880 roku. To kolejny rok pozbywania się tego typu „eksponatów”.
W ubiegłym roku muzeum w Berlinie już zwracało już niektóre zbiory Indianom z Alaski. Niedawno do Nowej Zelandii wróciły zmumifikowane głowy dwóch Maorysów.
Teraz muzeum etnologiczne w Berlinie zwraca do Australii zmumifikowane ciała dwojga dzieci Aborygenów oraz ludzkie kości umieszczone w drewnianej trumnie.
„Ten powrót jest naszym solennym zobowiązaniem. Cieszymy się, że możemy zrobić ten krok w kierunku naprawienia historycznej niesprawiedliwości, która ich tu sprowadziła ”- powiedział w oświadczeniu Lars-Christian Koch, dyrektor berlińskiej instytucji.
W lutym 2020 roku rząd australijski zwrócił się do Berlina o repatriację aborygeńskich mumii i kości. Znajdowały się one w zbiorach Muzeum Etnologicznego od 1880 roku. W XIX wieku szkielety takie były regularnie zabierane z wykopalisk i trafiały do różnych kolekcji. Także na uniwersytety całego świata.
Od 2011 roku Canberra w imieniu autochtonów występuje o restytucje szczątków Aborygenów. W kwietniu 2019 roku Niemcy przekazały już szczątki wodza Aborygenów, które znajdowały się w Monachium.
Ten ruch rewindykacyjny dotyczy już nie tylko Oceanii. Instytucje muzealne w Europie i Stanach Zjednoczonych wzywano do oddawania niektórych zbiorów np. krajom Afryki. Pretensje wysuwał m.in. Senegal, czy Benin. Ożyły też stare spory, jak np. zwrot marmurów Partenonu z Muzeum Brytyjskiego do Grecji, czy popiersia Nefertiti z Neues Museum w Berlinie do Egiptu.
One of the most beautiful things I ever saw in person was crafted in limestone in 1345 BC by Thutmose in Egypt. Now in a Berlin museum, Nefertiti’s bust mesmerised me with its silent beauty…despite its broken condition. Beauty takes many forms…we should respect that. pic.twitter.com/PdafPc1BFV
— Saesneg/English@MaesGarmon (@saesneg) September 9, 2020
Berlin Museum to Return Aboriginal Remains https://t.co/fHy28RZjMZ #INDIGENOUS #TAIRP pic.twitter.com/KrUHcfOruP
— Indigenous (@AmericanIndian8) September 12, 2020
Źródło: Le Figaro