Łukaszenka pojechał do Putina. Po polecenia, czy po prośbie?

Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru
Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin fot. kremlin.ru

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przyleciał w poniedziałek rano do Soczi, rosyjskiego kurortu nad Morzem Czarnym, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Według Kremla jest to wizyta robocza i w jej trakcie nie jest planowane podpisanie dwustronnych dokumentów. Dwaj liderzy będą rozmawiać w formacie sam na sam.

Putin jako jeden z nielicznych zagranicznych przywódców pogratulował Łukaszence zwycięstwa w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W związku z protestami powyborczymi na Białorusi Moskwa uznała za niemożliwe kontakty z opozycją białoruską, żądającą odejścia Łukaszenki. Zarzuciła też krajom zachodnim, że próbują ingerować w sprawy wewnętrzne Białorusi.

Tymczasem na Białorusi nie ustają protesty. Kilkaset osób, w tym ponad 400 w Mińsku, zatrzymano w niedzielę – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi.

Z doniesień niezależnych mediów białoruskich wiadomo o zatrzymaniu co najmniej trojga dziennikarzy: Arcioma Lawy z Biełsatu, reportera telewizji 6.tv.by Alesia Sabaleuskiego i redaktorki naczelnej portalu poświęconego rynkowi IT Dev.by Natalli Prawalinskiej, którą po jakimś czasie wypuszczono.

Wśród zatrzymanych w Salihorsku jest były współprzewodniczący komitetu strajkowego w koncernie Biełaruśkalij Siarhiej Czarkasau oraz jeszcze jeden członek komitetu – podało Radio Swaboda.

W wielu miejscach Mińska zatrzymywano i rozpędzano ludzi jeszcze po drodze do centrum miasta.

Według MSW, gdy milicjanci zatrzymywali kilku uczestników demonstracji na prospekcie Zwycięzców, co najmniej 100 osób próbowało ich odbić. „W celu przerwania nielegalnych działań oddano wystrzał ostrzegawczy z broni pump action” – podał resort.

W Brześciu, gdzie zgromadziło się około tysiąca osób, użyto natomiast armatki wodnej w celu rozpędzenia tłumu.

„Nasza Niwa” podała na komunikatorze Telegramie, że w mińskiej dzielnicy Drazdy, gdzie mieszkają członkowie rządu, użyto granatów hukowych, gdy kilka tysięcy demonstrantów zaczęło się zbliżać do domu szefowej Centralnej Komisji Wyborczej Lidzii Jarmoszyny, skandując: „Baba Lida, przyszliśmy na herbatę” oraz „Wyjdź i policz”.

W Nowopołocku według Radia Swaboda podczas przepychanek milicji z protestującymi uszkodzone zostały trzy wozy służbowe.

W niedzielnych protestach w Mińsku wzięło udział około 150 tys. osób. Tysiące osób protestowały też w wielu innych miastach, m.in. Brześciu, Grodnie, Homlu, Mohylewie, Pińsku i Witebsku.

3 KOMENTARZE

  1. Czyżby czerwony karaluch udał się z pokorną prośbą do cyborga kremlowskiego o pomoc? Ale kacapia kremlowska ma dosyć swoich kłopotów i ta pomoc może być niewystraczająca, żeby uratować kołchozowa skórę karaluchowi!

Comments are closed.