
57 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii, krytycznych jest 36 proc. badanych. 7 proc. nie ma zdania – wynika z sondażu CBOS, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.
Z miesiąca na miesiąc oceny skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii pogorszają się. Większość Polaków nadal jednak pozytywnie ocenia działania podejmowane przez rząd w celu ograniczania epidemii.
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) od przełomu maja i czerwca monitoruje społeczne oceny polityki rządu wobec epidemii, chodzi zarówno o postrzeganie skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii, jak i oceny jego polityki gospodarczej. Badanie zrealizowane w ostatniej dekadzie sierpnia nie spodoba się rządowi.
Rekordowo niskie poparcie dla działań rządu
CBOS podnosi w swojej informacji, że od początku lipca opinie o skuteczności rządu w walce z epidemią istotnie się pogorszyły. Są najgorsze, od kiedy CBOS bada tę kwestię.
Nadal większość Polaków (57 proc., o 7 punktów procentowych mniej niż poprzednio) dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii. Krytycznych wobec polityki rządu w tym zakresie jest 36 proc. badanych (o 7 punktów więcej niż w lipcu).
15 proc. ankietowanych zdecydowanie dobrze ocenia działania rządu w walce z epidemią, zaś 42 proc. – raczej dobrze. Łączenie to 57 proc.
Raczej źle ocenia działania 23 proc., zaś 13 proc. zdecydowanie źle. W sumie to 36 proc. 7 proc. nie ma opinii.
Kto bardziej, a kto mniej zadowolony z działań rządu
CBOS zwraca uwagę, że pozytywne oceny skuteczności działań rządu przeważają w większości uwzględnionych w analizach grup społeczno-demograficznych.
Zadowoleniu z działań podejmowanych przez rząd w celu zwalczania epidemii sprzyjają: starszy wiek (55+), wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, stosunkowo nieduże dochody per capita w gospodarstwie domowym oraz mieszkanie na wsi lub w małym mieście.
Nieco częściej negatywnie niż pozytywnie działania rządu oceniają ludzie młodzi (do 34. roku życia), osoby najlepiej wykształcone i sytuowane, kadra kierownicza, specjaliści oraz uczniowie i studenci.
Badanie zrealizowano od 18 do 27 sierpnia 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób.