Rosja i Chiny wraz z partnerami organizują wielkie manewry. „To sprawdzenie gotowości do udziału w konflikcie zbrojnym”

Rosyjska czołg T90.
Rosyjska czołg T90. (Zdj. PAP/ITAR-TASS)

Żołnierze z sześciu krajów wezmą udział w organizowanych przez Rosję strategicznych manewrach dowódczo-sztabowych „Kaukaz-2020”, które odbędą się w dniach 21-26 września – poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony.

W ćwiczenia uczestniczyć będą kontyngenty wojskowe z Rosji, Armenii, Białorusi, Chin, Birmy i Pakistanu. Przedstawiciele Azerbejdżanu, Indonezji, Iranu, Kazachstanu, Tadżykistanu i Sri Lanki planują uczestniczyć w manewrach w charakterze obserwatorów.

W sumie, jak poinformowało ministerstwo obrony, ok. 80 tys. żołnierzy będzie ćwiczyć głównie na obiektach poligonowych obwodu astrachańskiego. Na wodach Morza Czarnego i Kaspijskiego sprawdzać swoje umiejętności będzie Flota Czarnomorska i Flotylla Kaspijska z udziałem statków sił morskich Iranu.

Według resortu w praktycznych działaniach wojskowych zaangażowanych będzie do 250 czołgów, do 450 wozów bojowych piechoty i transporterów opancerzonych oraz do 200 sztuk systemów artyleryjskie i systemów rakiet wielokrotnego startu.

Ministerstwo podkreśliło, że głównym celem manewrów „Kaukaz-2020” będzie sprawdzenie gotowości południowego okręgu wojskowego do udziału w konflikcie zbrojnym i przeciwdziałaniu terroryzmowi. Moskwa chce także przetestować gotowość rosyjskich sił zbrojnych i państw partnerskich w celu ochrony interesów narodowych.

„Kaukaz-2020” to największe ćwiczenia z udziałem rosyjskich sił zbrojnych w tym roku. Rosja organizuje je z udziałem żołnierzy sześciu państw, które są jej partnerami w Szanghajskiej Organizacji Współpracy i tworzonej przez państwa poradzieckie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. Jeżeli jakaś jednostka pływająca należy do sił morskich jakiegoś kraju (czyli do marynarki wojennej – mw), to nazywa się ją okrętem, a nie statkiem, choćby to była pływająca balia z tektury, bez uzbrojenia, ale za to pod banderą mw.

  2. No ślicznie , a my przeciwko czołgom i rakietom możemy wystawić zadem jasnowidza Jackowskiego, żeby huknął z kichy stolcowej na postrach!

  3. jak zwykle debilne trolle walą ni z gruchy, ni z pietruchy; i w odpowiedzi – wystawim cały klub tych od (nie)rządu, na te walkę, a w obwodach wszystkich ich wyborców; niech wsiadają to tych F-35 i zdezelowanych F-16, co to nakupili ich jak leci i po tyle, po ile tylko chcieli nam sprzedać ten drogocenny złom; od razu duchota ustąpi; pozostanie jeszcze smród; ale to inna bajka;

Comments are closed.