Bosak: składamy wniosek o odrzucenie „gniota”, jakim jest projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Krzysztof Bosak. Foto: PAP
Krzysztof Bosak. Foto: PAP

Składamy wniosek o odrzucenie „gniota”, jakim jest projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – oświadczył w środę z mównicy sejmowe poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Uzasadniał, że proponowane prawo „dobije” polskich hodowców, którzy przez epidemię koronawirusa znaleźli się w kryzysie.

W środę po południu Sejm rozpoczął prace nad dwoma projektami ustaw, autorstwa PiS oraz KO, dotyczącymi zmian m.in. w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Bosak, w trakcie sejmowej dyskusji mówił, że zabijanie zwierząt jest „etycznym sposobem utrzymania i tworzenia miejsc pracy i zarobkowania, wbrew fałszowaniu etyki chrześcijańskiej, na której zbudowana jest nasza cywilizacja”.

„Zgłaszam wniosek w imieniu koła Konfederacji o odrzucenie tego +gniota+ w pierwszym czytaniu” – oświadczył.

Jego zdaniem proponowane prawo jest „szkodliwym, antypolskim, antywolnościowym, antyrolniczym i antyhodowlanym”. „Projekt nie dotyczy tylko smyczy, łańcuchów czy zwierząt futerkowych (…). Dotyczy całego rynku mięsa” – stwierdził.

„Rozmawiałam z przedstawicielami branży. Dowiedziałem się, że kontrahenci już w tej chwili wstrzymali realizację zakupów mięsa z polski, antycypując spadek cen mięsa. 40 procent eksportu w sektorze drobiu, w sektorze wołowiny to jest ubój rytualny. Ten popyt zostanie obsłużony przez inne państwa. Jeżeli my nie obsłużymy tego popytu, będziemy mieć nadpodaż i załamanie cen mięsa na rynku wewnętrznym” – mówił Bosak.

Zwrócił uwagę, że epidemia koronawirusa spowodowała w branży mięsnej spadek zamówień, a to obniżyło rentowność produkcji. Ocenił, że proponowane zmiany „dobiją” polskie hodowle, które przez epidemię koronawirusa znalazły się w kryzysie.

„Cała branża jest w szoku. Opamiętajcie się” – dodał Bosak, zwracając się do posłów.

Z kolei poseł Michał Urbaniak ocenił, że dyskusja na temat nowego prawa jest „festiwalem hipokryzji”, a autorzy projektów chcą „zarżnąć” jedną z branż polskiej gospodarki. (PAP)

10 KOMENTARZE

 1. Miałeś Chamie zboża wór,
  Miałeś Chamie fermę kur,
  Rydzyka słuchałeś,
  Kaczora wybrałeś,
  Został Ci się jeno sznur!

 2. Jest to tak skandaliczne, tak szokujące, tak bezsensowne. Ludzie zbankrutowani przez decyzję Kaczora będą popełniać samobójstwa. Zastanawiam się wręcz, czy w tej sytuacji zabicie pana K nie byłoby obroną konieczną.

  • O co chodzi z ustawą futerkową. Ano USA kazały nam ten biznes zwinąć bo sami mają na tym duzy interes. Jest to czesc zaplaty za nasza ochronę. Dlaczego Konfa tego nie naglasnia? Ano dlatego ze znowu by ich wysmiano …

 3. O co chodzi z ustawą futerkową. Ano USA kazały nam ten biznes zwinąć bo sami mają na tym duzy interes. Jest to czesc zaplaty za nasza ochronę. Dlaczego Konfa tego nie naglasnia? Ano dlatego ze znowu by ich wysmiano …

Comments are closed.