Osiedla dla osób poszkodowanych przez Covid-19. Spór o legalność budowy i ochronę środowiska

Tu mają powstać osiedla dla osób poszkodowanych przez Covid-19.
Tu ma powstać osiedle dla osób poszkodowanych przez Covid-19. (Fot. Sawa Solec Residence)

Deweloper Sawa Solec Residence buduje osiedla i tłumaczy, że postawione tam budynki mają pomagać osobom poszkodowanym przez koronawirusa. Niektóre media twierdzą, że domy powstają nielegalnie. Spółka zdecydowanie odrzuca te zarzuty.

Jedno z osiedli wybudowano już w Porąbce w województwie śląskim. Drugie powstaje w gminie Stare Babice nieopodal stolicy. Media podawały ostatnio, że prokurator regionalny w Warszawie wystąpił do nadzoru budowlanego o wstrzymanie robót w Lesie Bemowskim.

Sawa Solec Residence broni się, że wszystko jest zgodnie z prawem. Buduje na podstawie specustawy z dnia 31 marca 2020 r., pozycja 568, druk 299, art. 12 i inne, o zapobieganiu, przeciwdziałaniu, zwalczaniu skutków społeczno-gospodarczych choroby COVID-19 i innych chorób zakaźnych.

Tarcza antykryzysowa. Legalna budowa z pominięciem formalności

Przepis art. 12 ust. 1 ustawy zawartej w tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0. dawał możliwość rozpoczęcia inwestycji z pominięciem formalności przewidzianych w prawie budowlanym, także wbrew przeznaczeniu terenu w miejscowych planach zagospodarowania. Spółka Projekt Sawa Solec Residence skorzystała z tych ułatwień, aby wybudować inwestycję pod nazwą „Zdrowa i ekologiczna zieleń – mazowiecki niepubliczny kompleks zwalczania COVID-19 oraz eliminowania skutków społeczno-gospodarczych wywołanych COVID-19” na którą składać się będzie 15 ekologicznych budynków jednorodzinnych, wolnostojących.

Inwestor zapewnia, że budowa nie wpłynie negatywnie na krajobraz przyrodniczy, co zarzucają przeciwnicy. Nie narusza zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Łosiowe Błota”. Przede wszystkim dlatego, że działka o powierzchni 1,74 hektara nie leży na terenie rezerwatu, a jedynie w jego otulinie.

Tu powstaną mieszkania.

W mediach pojawiały się sugestie (wraz ze zdjęciami), jakoby budowa naruszała dobrostan zwierząt. Spółka odrzuca te oskarżenia i zapewnia, że publikowane zdjęcia są archiwalne. 7 września na miejscu pojawił się Wydział Ochrony Środowiska oraz straż gminna, która stwierdziła, że nie naruszono też prawa w kwestii domniemanej wycinki krzewów i drzew.

Co ma powstać w Starych Babicach?

Deweloper wymyślił, że wybuduje osiedla, których celem będzie „wsparcie i pomoc osobom z COVID-19”. Działający już ośrodek na Śląsku jest przeznaczony dla osób, które są mieszkańcami Domów Pomocy Społecznej powracającymi z pobytu w szpitalu lub są kandydatami na mieszkańców DPS-ów. Mieszkania funkcjonują od lipca. Stosuje się tam ścisły rygor sanitarny.

Gdy epidemia wygaśnie, budynki mają podobno służyć jako tanie mieszkania dla osób, które wydatnie dotknęły skutki gospodarcze i recesja, będące następstwem koronawirusa. Tak zapewnia Sawa Solec Residence.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.