Połączył nas wspólny wróg spod znaku sierpa i młota. Polacy dziękują gruzińskim żołnierzom, którzy ginęli za Polskę [VIDEO]

Gruzińscy żołnierze walczyli za Polskę/Fot. screen Facebook
Gruzińscy żołnierze walczyli za Polskę/Fot. screen Facebook

Polacy dziękują Gruzinom. W sieci pojawił się spot #ThankYouGeorgia. Upamiętnia on gruzińskich żołnierzy kontraktowych, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli podczas II wojny światowej.

Z czym kojarzy się nam Gruzja? Może z chaczapuri? A może z lari drukowanymi przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych? A może z najsłynniejszym gruzińskim zespołem folkowym? A może z Lechem Kaczyńskim? – pyta w spocie dziennikarz Tomasz Wolny.

Fundacja Pamięci Narodów w spocie #ThankYouGeorgia przypomina fakty, które wyjaśniają długą historię bliskich relacji polsko-gruzińskich.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Wśród narodów, którym również udało się zerwać kajdany, była Gruzja. Jej niepodległość nie trwała jednak długo. Agresja bolszewicka na Kaukazie ponownie pchnęła ten naród w objęcia zaborcy, chociaż Gruzini i górale Północnego Kaukazu dość długo i z poświęceniem powstrzymywali bolszewików.

W lutym 1921 roku nad Tbilisi zawisły flagi z sierpem i młotem. Część gruzińskiej elity politycznej, wojskowej, dyplomatycznej i społecznej, z obawy o swoje życie, musiała udać się na emigrację. Kilkusetosobowa grupa dotarła do Polski. Jeszcze w tym samym miesiącu około stu oficerów gruzińskich podpisało kontrakty z Wojskiem Polskim, a kilku z nich przyjęło polskie obywatelstwo.

We wrześniu 1939 roku, po agresji na nasz kraj, Gruzini wykazali się lojalnością wobec Polski, zarówno podczas kampanii obronnej we wrześniu, jak i później, podczas okupacji. Płacili za to najwyższą cenę. Ginęli także w Katyniu. Kilkunastu gruzińskich oficerów kontraktowych Wojska Polskiego oraz cywili zasiliło także szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gruzini walczyli również w Powstaniu Warszawskim. Po 1944 roku stali się natomiast ofiarami represji komunistycznych. Za swoją waleczność otrzymywali najwyższe, polskie odznaczenia bojowe.

W 2007 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy oddali życie za nasz kraj. Jest to jedyny na świecie pomnik poświęcony pamięci żołnierzy gruzińskich poza granicami Gruzji.

Chcemy przypomnieć oraz podziękować za ich bohaterstwo, lojalność i przyjaźń – podkreślił Wolny.

Spot Fundacji Pamięci Narodów powstał dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, PKP S.A. i Red is Bad.

Źródła: Facebook/materiały prasowe/nczas.com

12 KOMENTARZE

  1. Bez przesady. Polscy zesłańcy kopulowali tam intensywnie przez sto lat, zaszczepiając sentymenty nadwiślańskie, ale sami Gruzini to kaukaska dzicz, tylko tyle lepsza od np Czeczenów, że prawosławna.

    • Człowieku , są ludzie i ludziska . Stalin to była wyjątkowa świnia i kanalia , ale byli też porządni Gruzini , którzy ginęli za nasz kraj i należy się im pamieć i hołd. Nie wrzucaj wszystkich do jednego gara.

  2. …wspólny wróg spod znaku sierpa i młota… dla jasności powtarzam raz jeszcze, że nie oznacza to Rosjan tylko bolszewię dzisiaj znaną jako żydokomuna. Rosjanie najbardziej ucierpieli przez bolszewików tracąc miliony zamordowanych, byli pierwszymi ofiarami judejskiego terroru i najdłużej stawiali opór.

    • Od rewolucji październikowej do pamiętnego 1968 trwało ludobójstwo Słowian, później „wybrańcy” czyli „starsi w wierze” byli bez władzy lub wykopani, warto sprawdzić kto protestował przeciwko wykopaniu ich, kto założył KOR czy solidarność itp

      • Strażnikiem interesów żydowskich w Polsce był wychowanek szkoły NKWD, zdrajca i sprzedawczyk jaruzelski. Zauważmy, że był nietykalny. Za Bieruta, za Gomułki, za Gierka i dalej, był on szarą eminencją z zadaniem ochrony interesów żydowskich w Polsce. Szyderstwem z Polaków było zrobienie z tego szubrawca prezydenta Polski.

  3. Podziwiam Gruzinów za dzielność i wytrwałość w dążeniu do wolności , no i są wobec nas przyjaźni; bo brataniu się z Gruzinami ciężko mi było wstać od stołu!

Comments are closed.