Rosja twierdzi, że „Wenus to rosyjska planeta”. Rosjanie będą szukać tam życia

Planeta Wenus widziana z Ziemi Źródło: wikimedia
Planeta Wenus widziana z Ziemi Źródło: wikimedia

Rosjanie chcą rozpocząć niezależna badania nad planetą Wenus. Rosyjscy naukowcy stwierdzili, że w górnych warstwach planety może występować fosforowodór, co potencjalnie jest wskaźnikiem życia.

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej korporacji kosmicznej Roscosmos, w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że „Wenus to rosyjska planeta”. Dlatego też Rosjanie zainicjują niezależny, narodowy projekt badawczy.

Rogozin wyjaśnił, dlaczego to Rosjanie powinni w największej mierze badać Wenus. – Ogromna przepaść między Związkiem Radzieckim a jego konkurentami w badaniu Wenus przyczyniła się do tego, że Stany Zjednoczone nazywały Wenus sowiecką planetą – przypomniał.

Rosjanie zbadają glebę i atmosferę planety. Wierzą, że znajdą tam życie lub ślady po życiu. Rosyjscy naukowcy zbadają również „procesy ewolucyjne Wenus, która rzekomo ucierpiała w katastrofie klimatycznej związanej z efektem cieplarnianym”.

Indywidualny rosyjski projekt będzie uzupełnieniem rosyjsko-amerykańskiego projektu „Vanera-D”.

Źródło: Onet.pl

3 KOMENTARZE

  1. „przestrzeń kosmiczna wraz z wszelkimi znajdującymi się w niej ciałami niebieskimi nie może być zawłaszczana przez państwa i jest otwarta dla badań i użytkowania na równych zasadach przez wszystkie kraje”
    Druga sprawa to fakt, iż Ruscy chyba mają za dużo pieniędzy, skoro chcą wydawać grubą forsę na szukanie czegoś, czego tam nie ma.

  2. Trzecia rzecz, Redaktorze SG: ten projekt nie zowie się „Vanera-D”, tylko „Venera-D”. W czasach głębokiego ZSRR były wysyłane sondy kosmiczne pod wspólną nazwą „Wenera” mające bezpośrednio badać planetę.

    • Zgadza się, to jest projekt Venera-D. Dokładniej nazwa jest rosyjska, a mianowicie Венера-Д, bo w rosyjskim na grecką boginię Afrodytę, w mitologii rzymskiej określaną albo jako Wenus, albo Wenera przyjęło się używać tego drugiego imienia. No i oczywiście przeszło to też na planetę.

Comments are closed.