Co Kościół mówi o laicyzmie i jak nadużywany jest ten termin

Laicyzm
REKLAMA

Laicyzm państwa stał się współcześnie pałką, która wygania się Kościół z przestrzeni publicznej i zapędza do „kruchty”. W różnych krajach to zjawisko ma rozmaite wymiary. We Francji jest często interpretowany radykalnie jako niemal zakaz obecności religii w życiu społecznym kraju. W innych krajach bardziej formalnie jako gwarancja prawa do swobodnego wyznawania religii i równości różnych religii wobec prawa.

Interpretacja laicyzmu różni się w zależności od tego, kto sprawuje władzę. Dobrym przykładem jest tu wpis Roberta Biedronia, który napomina prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, że w jej mieście ksiądz… poświęcił trzy nowe tramwaje.

„Halo władze Gdańska! Święcenie tramwajów Tak ma wyglądać świeckie państwo? Mamy 2020 rok” – napisał eurodeputowany Lewicy i widać, jak traktowany byłby ów rozdział państwa i religii, gdy jego formacja doszła do władzy. Okazuje się, że w roku 2020 niczego już chyba „święcić” nie można..?

REKLAMA

Niestety, od pewnego czasu, zwłaszcza w Europie bierze górę antyklerykalne koncepcja laicyzmu ukuta w czasie rewolucji francuskiej. Dlatego też cieszy, że na rynku ukazał się zbiór dokumentów Kościoła katolickiego, który odnosi się do tego tematu.

To kolejna pozycja z serii dokumentów Kościoła poświęconych problemom, które dzisiaj się tak często relatywizuje. Podobny wybór dotyczył już np. protestantyzmu. Wydana właśnie prawie 400-stronicowa pozycja „Laicyzm potępiony przez papieży”, przypomina stanowisko Stolic Apostolskiej wobec od laicyzmu od czasów bł. Piusa IX do Jana Pawła II.

W notce czytamy: „Jeśli próbujemy określić zasady, na jakich państwo powinno być oddzielone od Kościoła, to z pewnością powinniśmy poznać stworzoną w rewolucyjnej Francji, koncepcję laicyzmu. Kościół katolicki głosem swoich pasterzy zdecydowanie odrzuca tą nową i niebezpieczną ideologię. Przypomina o tym niniejsza książka. To doskonale zredagowany zbiór dokumentów, przemówień, listów oraz prac papieży, teologów i pasterzy Kościoła na temat laicyzmu i jego kontekstów w chrześcijańskiej Europie i na świecie”.

Ks. prof. Guz poleca

Na temat tej publikacji zabrał głos także ks. prof. Tadeusz Guz:

„Dokumenty te są ze wszech miar godne polecenia jako lektura, i to nie tylko wspólnocie duchowieństwa rzymsko-katolickiego, aby w służbie głoszenia Ewangelii Jezusa z Nazaretu miało rozeznanie tego, co się dzieje w świecie ducha na przestrzeni wieków z sakralnym wymiarem naszego chrześcijańskiego bytu, ale także ludowi Bożemu i, oczywiście, wszystkim teologom katolickim oraz wszystkim pozostałym ludziom dobrej woli i innym, którzy z ogromnym pożytkiem duchowym, intelektualnym, moralnym i religijnym mogą przestudiować tę bezcenną i jakże oświecającą nasz ludzki intelekt lekturę.”

Polecamy i my. Poza dokumentami Magisterium Kościoła, osobno potraktowano temat laicyzmu w Polsce. Książkę uzupełnia wybór tekstów teologicznych.

https://www.ksiegarnia.poloniachristiana.pl/produkt,laicyzm-potepiony-przez-papiezy,729.html

REKLAMA