Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego? Kandydatów jest kilku, a faworyt jeden [SONDAŻ]

Jarosław Kaczyński Źródło: Twitter/Zbigniew Stonoga
Jarosław Kaczyński Źródło: Twitter/Zbigniew Stonoga

W sondażu SW Research dla rp.pl pytano respondentów, kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera Zjednoczonej Prawicy. Blisko połowa ankietowanych nie potrafiła wskazać takiej osoby.

48,7 proc. ankietowanych nie ma zdania, kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego – wynika z sondażu dla rp.pl.

Najwięcej, czyli 19 proc., osób wskazało Mateusza Morawieckiego. Na drugim miejscu jest urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem 7,8 proc.

Niektórzy ankietowani upatrywali lidera poza PiS. 6,8 proc. wskazało Zbigniewa Ziobrę, a 5,3 proc. – Jarosława Gowina.

– Przyszłego lidera Zjednoczonej Prawicy w osobie Mateusza Morawieckiego częściej widzą mężczyźni (23 proc.) niż kobiety (15 proc.). Obecnego premiera za następcę Jarosława Kaczyńskiego uważa co czwarta osoba zarabiająca w granicach 1001–2000 zł i niewiele mniejszy odsetek respondentów z największych miast. Rzadziej niż pozostali Mateusza Morawieckiego wskazywali respondenci między 35 a 49 rokiem życia (14 proc.) oraz posiadający wykształcenie zasadnicze zawodowe (16 proc.) – skomentował wyniki badania wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research Piotr Zimolzak.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.09-16.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: „Rzeczpospolita”

19 KOMENTARZE

  1. Ziemkiewicz kiedyś pisał, że Kaczyński bez sukcesu próbował się wkupić w łaski lewicy Michnika, może teraz w końcu mu się udało kosztem własnego elektoratu

  2. Oby nie Morawiecki. To bezideowy polityk obrotowy. Cynik. Z planem miski ryżu dla Polaków, planem, który już wprowadza zadłużaniem państwa, drukowaniem pieniędzy i obciążeniami fiskalnymi.

  3. Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, Kaczafi jest jeden i dzielenie skóry na niedźwiedziu jest przedwczesne ; Kaczafi ogra wszystkich od spurkowatych do mafijno- pełowskiej niby opozycji!

  4. Kaczyńskeigo może zastąpić tylko taki jak on sam perfidny manipulator o wygądzie sympatycznego dziadka. Po Kaczyńskim, PiS skończy jak PSL i SLD ponieważ jest genetycznie powiązany. Uważam że prognoza JKM się ziści. Na Polskiej scenie politycznej pozostanie noebolszewickie lewactwo z Zandbergiem i Chołownią na fasadzie, której czoło będzie musiała stawić Konfederacja. Następuje wymiana pokoleniowa i ideowa. Dziejowa szansa.

Comments are closed.