Okulary chronią przed koronawirusem? Zaskakujące wyniki badań

Kobieta Źródło: Pixabay

Chińscy naukowcy poinformowali, że noszący okulary są mniej narażeni na infekcję koronawirusem. Wśród noszących regularnie okulary jest mniej zarażonych niż wśród nienoszących.

Na portalu JAMA Ophthamology opublikowano wyniki badania chińskich naukowców dot. noszenia okularów, a koronawirusa. Okazało się, że odsetek osób krótkowzrocznych w grupie pacjentów z Covid-19 był pięć razy niższy niż w społeczeństwie.

To zdaniem naukowców efekt noszenia okularów. Wśród 276 pacjentów leczonych między 27 stycznia a 13 marca w szpitalu w chińskim mieście Suizhou tylko 5,8 proc. regularnie nosiło okulary przez ponad osiem godzin dziennie ze względu na krótkowzroczność

Natomiast z wcześniejszego badania wynika, że na taką wadę wzroku cierpi 31,5 proc. społeczeństwa. To może wskazywać, że regularnie, codziennie noszący okulary są mniej podatni na COVID-19, a ponadto noszenie okularów może mieć czynnik ochronny – oceniają badacze z 2. Szpitala Uniwersytetu w Nanchang w prowincji Jiangxi na południu Chin.

Dobre nawyki

Naukowcy wskazali, że okulary mogą też np. powstrzymywać noszących przed częstym dotykaniem oczu i przenoszeniem wirusa z dłoni do oczu. Jak podkreślili Chińczycy oczy są ważnym kanałem, jakim koronawirus SARS-CoV-2 może przedostać się do organizmu.

– Obecnie wiele wytycznych dotyczących Covid-19 mówi o konieczności zwracania uwagi na zapobieganie infekcji poprzez oczy, ale większość ludzi skupia się tylko na noszeniu maseczek i izolacji w domach, ignorując zalecenia, takie jak częste mycie rąk i unikanie dotykania oczu dłońmi. Wyniki tego badania mogą być użyte jako dowód na wagę tych dwóch zaleceń – napisali chińscy naukowcy.

30 z 276 analizowanych pacjentów leczonych na Covid-19 w Suizhou nosiło okulary, w tym 16 ze względu na krótkowzroczność, a 14 – ze względu na starczowzroczność. Tylko osoby z tą pierwszą wadą wzorku nosiły okulary przez ponad osiem godzin dziennie.

Badacze porównali ich liczbę z wynikami badania przeprowadzonego w 1987 roku w prowincji Hubei. Wykazało ono, że na krótkowzroczność cierpiało wówczas 31,5 proc. uczniów i studentów w wieku 7-22 lat. W chwili publikacji nowego badania osoby te miały 42-57 lat, były więc w wieku zbliżonym do analizowanych pacjentów z Covid-19, średnia wieku których wynosiła 31 lat – wyjaśnili naukowcy.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. najlepszy jest czosnek, codziennie zjadam puł głuwki czosnku i gdzie nie jestem, np. tranwaju czy biedronce to żaden do mnie na mniej niż dwa metry sie nie zbliży, a jak któren podejdzie to popuszczam cichacza, nie musze mówić jaka panika sie robi

  2. Ja okulary zdejmuję tylko do spania i kąpieli, a i tak w szpitalu na Covid-19 przeleżałem 9 dni z ciężkimi objawami po rozmowie przy piwie z zarażonym kolegą. Chińskie bajki.

Comments are closed.