Sensacja archeologiczna w Egipcie. Niesamowite odkrycie na dnie studni w Sakkarze

Sarkofag z Sakkary Fot. Min. kult. Egiptu

Władze egipskie ogłosiły w niedzielę 20 września, że na dnie studni w nekropolii Sakkara (na południowy zachód od Kairu) znaleziono 14 sarkofagów. Datuje się je na około 2500 lat.

To nowe odkrycie, dokonane dwa dni wcześniej, w piątek 18, kiedy to odnaleziono ostatni z 14 sarkofagów. Oświadczenie na ten temat wydało egipskie Ministerstwo Starożytności.

Sakkara znajduje się 25 km na południe od piramid na płaskowyżu Gizy. To rozległa nekropolia, na której znajduje się m.in. słynna piramida schodkowa faraona Dżesera, pierwsza z czasów faraonów (2650 p.n.Ch.).

Dobrze zachowane sarkofagi mają brązowe i niebieskie wzory, a także liczne znaki hieroglificzne. Władze Egiptu regularnie wspomagają odkrycia archeologiczne, które mające na celu m.in. ożywienie turystyki.

Szczególne znaczenie ma to teraz, kiedy pandemia koronawirusa osłabiła udział turystyki w dochodach kraju. Na prezentację publiczną odnalezionych teraz sarkofagów przyjdzie jednak trochę poczekać.

Źródło: France Info Culture

4 KOMENTARZE

  1. Cała ta fałszywa historia Egiptu jest po prostu śmieszna. Przypomnę jak wykombinowano chronologię. Po tourne Bonapartego do Egiptu odnaleziono jakiś spis imion. Uczeni w piśmie mądrale podrapali się po łysinach i uznali to za katalog faraonów. Sprawiedliwie dla każdego przydzielili 25 lat panowania. Takim sposobem cofając się do tyłu oznaczyli początek imperium.

  2. „… z czasów faraonów (2650 p.n.Ch.).” czyli 2650 lat przed naszym Chrystusem.
    Podziwiam was, nieuki, debile, ignoranci…

Comments are closed.