„Onet”: O 13 PiS zatwierdzi dymisję Zbigniewa Ziobry. Kaczyński zerwie koalicję

Prezes PiS przyznaje, że w obozie rządzącym dochodzi do konfliktów. Od lewej: Beata Szydło, Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Foto: PAP

Według informacji podanych przez „Onet” o godzinie 13.00 podczas spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości ma zostać zatwierdzona dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Solidarna Polska zostanie wyrzucona z rządowej koalicji.

– Z informacji Onetu z kilku źródeł wynika, że jeśli żadna strona w ostatniej chwili nie ustąpi, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zatwierdzi dziś na spotkaniu zaczynającym się o godz. 13 decyzję swego prezesa o zerwaniu koalicji z Solidarną Polską – czytamy na portalu.

PiS ma mieć w planach utworzenie rządu mniejszościowego. Bez posłów Solidarnej Polski PiS i Porozumienie miałoby w sumie jedynie 216 posłów. Jak na razie z koalicji ma nie zostać wykluczone Porozumienie.

Prawo i Sprawiedliwość, jak mówił rano Ryszard Terlecki, ma w planach wyławianie posłów Solidarnej Polski i Porozumienia. Pierwszym takim transferem miałaby być Jadwiga Emilewicz z Porozumienia, która jako jedyna zagłosowała „za” tzw. ustawą antyhodowlaną.

Wicemarszałek Terlecki mówił w Sejmie, że „ma nadzieję”, iż posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia, wbrew swoim szefom, „pójdą po rozum do głowy” i pozostaną w klubie PiS. Wydaje się jednak, że utrzymanie większości ponad 230 posłów nie jest możliwe.

Nieoficjalnie mówi się, iż PiS liczy na utrzymanie około 220 posłów oraz w niedalekiej przyszłości transfer kilku posłów Kukiz’15. Wówczas posiadając około 225 posłów, być może udałoby się wyłowić tych kilku brakujących z pozostałych klubów.

4 KOMENTARZE

  1. PiS już nie wygra samodzielnie wyborów, nie mają zdolności koalicyjnej, co za różnica dla tych posłów czy dotrwają do końca kadencji u siebie czy przejdą do pisu

  2. Na rozkaz Jonnego Danielsa Kaczyński usuwa resztki Polaków z rządu, by rodacy Morawieckiego mogli robić wałki dzięki bezkarności ustawy covidowej oraz wdrożyć 447! :-)))))))))))))))))))

Comments are closed.