Prezydent Duda spotkał się z marszałkiem Grodzkim. Oto zmiany, jakie mają zajść w tzw. „piątce dla zwierząt” Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (kolaż). (Fot. PAP)

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Politycy rozmawiali o zmianach w tzw. „piątce dla zwierząt”, którą w pośpiechu w minionym tygodniu przyjął Sejm.

Prezydent chciałby wydłużenia vacatio legis dla branży futerkowej oraz zniesienie ograniczenia uboju rytualnego, z którego mięso w głównej mierze idzie na eksport.

To podobno warunek, by prezydent Duda ustawę – po zmianach – podpisał. W przeciwnym wypadku rozważa skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego lub nawet zawetowanie.

Ustawa, która budzi ogromne kontrowersje, trafiła teraz do Senatu. Marszałek Grodzki zapowiedział, że zostanie zwołane specjalne posiedzenie Senatu, dedykowane noweli o ochronie zwierząt, prawdopodobnie 9 października. Do tego czasu będą trwać prace nad poprawkami do ustawy.

Prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana, dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt jest absolutnie wymogiem cywilizacyjnym, z czym i ja się całkowicie zgadzam, to również trzeba pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, mają kredyty – oświadczył po spotkaniu z prezydentem Dudą Grodzki.

Są przykłady innych krajów, że można to wygaszać w sposób cywilizowany – poprzez danie czasu na wygaszenie tych hodowli, pewne rekompensaty, szereg działań osłonowych, które doprowadzą do tego, że osiągniemy cel – hodowla zwierząt futerkowych w Polsce nie będzie więcej miała miejsca, natomiast ludzie będą mieli czas się przebranżowić, zająć się czymś innym, a ich dobrostan ekonomiczny ucierpi nad tym jak najmniej – powiedział Grodzki.

Pytany o czas, jaki hodowcy powinni mieć na przebranżowienie się, Grodzki odparł, że będzie to dyskutowane m.in. w ramach zaplanowanego na środę wysłuchania publicznego w tej sprawie.

Zgodnie z przegłosowaną ustawą, hodowcy norek mieliby rok na zlikwidowanie biznesu. Większość z nich ma wzięte kredyty na znacznie dłuższy okres czasu.

Z kolei ubój rytualny miałby zostać ograniczony już po 30 dniach od wejścia ustawy w życie.

13 KOMENTARZE

  1. ….hm…nie spodziewalem sie po marszalku Grodzkim az takiej klasy! Pozwolic sie zaprosic przez Dude i odbyc spotkanie nobilitujace zapraszajacego wymaga prawdziwie dzentelmenskiego stylu!

  2. Jeżeli tej ustawy prezydent nie ZAWETUJE to będzie oznaczać, że wraz z pis gra do jednej bramki!
    A zresztą co to za różnica, przecież to dopiero początek likwidacji polskiego rolnictwa. Członkostwo w ue do czegoś przecież zobowiązuje.

    • A oni kiedykolwiek grali do różnych bramek ??? Toż to jedno danie, jeden zestaw kulinarny. Kaczka w budyniu na okrągłym stole.

  3. Należałoby zapytać publicznie, dlaczego kaczor nie wprowadził tej ustawy przed ostatnimi wyborami. To było typowe zagranie „wsiowego” oszusta.

  4. Ale po jakie licho „wygaszać” dobrze prosperujący interes?? Widać Duda też ma ciągoty komunistyczne. To co proponuje Duda to ruchy pozorowane. Jedno rzekomo na otarcie łez rolnikom, drugie w interesie żydów. To jest skandal ! prezydent podpisze ten hłam ustawowy!!

  5. Mięso na eksport a skórki z norek tez na eksport. Tylko, ze mięso dla 7ydków prawda? Polin tu ma być tak panie Duda? Dosyć tego kraju , dosyć tych ludzi, niszczą wszystko , przemysłu już nie mamy, hodowla niedługo całkowicie się skończy, będziemy tylko usługami handlować. O zgrozo! Tylko przyspieszone wybory i tylko Konfederacja.

  6. putin zrezygnowal z importu polskiego miesa i rolnicy znalezli sobie rynek koszerny i rynek hala. Niestety nie jest to zgodne z polska wiara aby nie meczyc zwierzat. Problem polega na tym ze mr nie proponuje rynku zamiennego tylko wprowadza tak zwany chamski zakaz czyli ukaz, w czasie wielkiego kryzysu swiatowego, kiedy bedzie brakowalo pozywienia. Wiadomo ze w Polsce mamy ograniczone zasoby wodne, zla kanalizacje. Skladujemy niemieckie odpady chemiczne, totalny brak gospodarza. Pobudka ?????

Comments are closed.