#ZTwoichpodatków. Internauci masakrują rządowe marnotrawstwo w akcji Ministerstwa Finansów [FOTO/VIDEO]

Akcja #zTwoichpodatkow Ministerstwa Finansów. / foto: Twitter

Ministerstwo Finansów ogłosiło na Twitterze akcję #ZTwoichpodatków, która szybko przez złośliwych Internautów została wykorzystana do pokazania marnotrawstwa pieniędzy przez urzędników i polityków.

Resort finansów uznał, iż dobrym pomysłem będzie zorganizowanie akcji, w której Internauci będą pokazywać, co zostało sfinansowane z ich podatków i dlaczego jest dobre. W zamian za to mieli odebrać nagrody, sfinansowane właśnie z ich podatków.

Weź udział w konkursie edukacyjnym Ministra Finansów #ZTwoichPodatków – czytamy na Twitterze resortu. – Nakręć krótki film i pokaż, jak rozwija się miejsce, w którym mieszkasz – wyjaśniono.

#ZTwoichpodatków

Jaki będzie finał tej wspaniałej akcji nie wiemy, ale już dziś możemy powiedzieć, iż dostarczyła ona nam całej masy przykładów tego, jak urzędnicy oraz politycy marnują pieniądze obywateli.

Niektórzy zwracają uwagę na rzeczy tak fundamentalne, jak niewydolna, państwowa służba zdrowia, przez którą ludzie umierają niedostając się do lekarzy.

Inni wskazują na ogromne rządowe wydatki i marnotrawstwo publicznych pieniędzy, które objawia się największym rządem w historii, a także w całej Unii Europejskiej.

Z kolei wiceprezes partii KORWiN, Sławomir Mentzen, przypomina iż Jacek Sasin wydał 70 milionów złotych na wybory, które się nie odbyły i nie poniósł konsekwencji.

Inny polityk partii KORWiN, Witold Stoch przypomina, iż „w 2010 r. rząd POPSL powołał spółkę PGE EJ 1 do budowy elektrowni atomowej. PiS po wygraniu wyborów w kontynuowało ten plan. Do tej pory spółka wydała już 0,5 mld zł z czego ponad 100 mln na wynagrodzenia”.

Kolejny przedstawiciele tej formacji, czyli posłowie Artur Dziambor i Konrad Berkowicz, przypominają odpowiednio horrendalnie drogie i niepraktyczne ławki niepodległości oraz wysokie wydatki na wynagrodzenia w spółce Centralny Port Komunikacyjny.

Wiele tweetów dotyczy także telewizji reżymowej, zwanej dla zmylenia przeciwnika telewizji publicznej.

Kolejny temat to arogancja władzy, wysokie wydatki na premie dla senatorów oraz posłów. Pojawiają się także wspomnienia o kilometrówkach Adama Andruszkiewicza oraz lotach marszałka Marka Kuchcińskiego.

Wydawanie pieniędzy podatników

Część Internautów przypomniała, że rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy i wszystko, co finansuje, jest wynikiem tego, co zbiera w podatkach od obywateli. Jeżeli rząd mówi, że coś da albo zbuduje, znaczy że najpierw zabierze ci więcej.

Warto podkreślić, że opisywane patologie mają czasami charakter humorystyczny, jednak nie są odosobnionymi przypadkami. Przykłady państwowej służby zdrowia czy niewydolnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, pokazują że problem jest systemowy.

Opisał go dobrze Milton Friedman, który wskazał na cztery sposoby wydawania pieniędzy. Najbardziej efektywne jest wydawanie swoich pieniędzy na swe potrzeby, bo zarówno wiemy czego potrzebujemy, jak i staramy się być oszczędni.

Pośrednimi sposobami są wydawanie nieswoich pieniędzy na swoje potrzeby, kiedy wiemy czego potrzebujemy, ale nie jesteśmy oszczędni oraz wydawanie swoich pieniędzy na cudze potrzeby, kiedy jesteśmy oszczędni, ale nie znamy czyichś potrzeb tak dobrze, jak on sam.

Najmniej efektywnym sposobem wydawania pieniędzy jest wydawanie nieswoich pieniędzy na nieswoje potrzeby. Wówczas nie jesteśmy oszczędni, ani też nie znamy cudzych potrzeb idealnie, wobec czego pojawia się problem systemowego marnotrawstwa. W ten właśnie sposób pieniądze wydaje rząd.

3 KOMENTARZE

Comments are closed.