Będą regulować wszystko. PiS ramię w ramię z UE uderzy w rynek najmu krótkoterminowego

Mieszkanie na wynajem.
Mieszkanie na wynajem. (Fot. Unsplash)

W Polsce coraz popularniejsze staje się wynajmowanie podczas krótkiego wyjazdu zwykłych mieszkań zamiast hotelu. Polski rząd już zaciera ręce, bo zgodnie z wyrokiem TSUE, może zacząć rynek regulować i wprowadzić ograniczenia w świadczeniu usług najmu krótkoterminowego.

„Uregulowanie krajowe, które ustanawia wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, niedokonującym w nim zameldowania, jest zgodne z prawem Unii” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, przypominając kluczową tezę wtorkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pozwolenia, zezwolenia, certyfikaty

Jak podkreśla DGP, w praktyce oznacza to, że każde z państw członkowskich może wprowadzić system uzyskiwania zezwoleń na krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań, a tym samym ograniczyć liczbę usługodawców.

Dlaczego rząd chciałby się dobrać i do tej branży? „Celem takiego ograniczenia (…) powinno być realizowanie potrzebnej w danym państwie polityki mieszkaniowej. Czyli przede wszystkim przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy” – tłumaczy dziennik.

„Właściciele mieszkań wolą udostępniać swoje lokale na doby za pośrednictwem platform internetowych, gdyż zarobek jest większy” – podkreśla gazeta. Wskazuje, że to budzi opór społeczności lokalnych, m.in. studentów oraz osób, których nie stać na zakup nieruchomości, a są życiowo związane z chętnie odwiedzanymi miastami.

Gazeta zwraca uwagę, że tak było we Francji, która zdecydowała się wprowadzić ograniczenia, a za najem krótkoterminowy paryskich garsonier bez zezwolenia nakładała kary po kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy euro.

Wzrosną ceny wynajmu

Według dziennika wyrok TSUE w perspektywie kilku lat bez wątpienia może doprowadzić do zwiększenia się wydatków turystów, gdyż mieszkań na doby będzie mniej, a zatem wynajem będzie kosztował więcej.

Gazeta przypomina, że w postępowaniu przed TSUE brał udział polski rząd. „Zachęcał sędziów do wydania wyroku o możliwości wprowadzenia systemu zezwoleń” – wskazuje.

„Rozwój najmu krótkoterminowego staje się coraz większym kłopotem dla nadmorskich kurortów oraz Warszawy” – podkreśla dziennik.

7 KOMENTARZE

  1. masakra, to co napędzało turystykę, budownictwo i powodowało rozwój linii lotniczych chcą zniszczyć. Ciekawe ile kasy wzięli od lobbystów powiązanych z sieciami hoteli ??

  2. wszystko spoko jezeli nie mieszka sie w takiej kamienicy, bo malo kto by chcial wieczór kawalerski za sciana co weekend. Takie mieszkania na wynajem spoko, ale za zgoda sasiadow.

  3. Zezwolenia będą oczywiście swoje kosztowały. To już jest naprawdę faszyzm, że nie mogę dowolnie dysponować swoją własnością. Powinni jeszcze wprowadzić zezwolenia na podwożenie autostopowiczów.

Comments are closed.