Jurny ambasador Francji na Wybrzeżu Kości Słoniowej odwołany do Paryża

WKS
Abidżan Fot. Wikipedia

Ambasador Francji oskarżony o „molestowanie na tle seksualnym” na Wybrzeżu Kości Słoniowej został odwołany do Paryża. Jego adwokat mówi o „fałszywych zeznaniach”.

MSZ na Quai d’Orsay potwierdziło wycofanie ambasadora w związku trwającym w jego sprawie dochodzeniem administracyjnym. Według Médiapart jest oskarżany przez co najmniej pięć kobiet.

Gilles Huberson został odwołany z jednej z najbardziej prestiżowych placówek dyplomatycznych na kontynencie afrykańskim. Kilka kobiet zarzuca mu zbytnią jurność i „przemoc seksualną”. Głos w tej sprawie zabrali w poniedziałek 21 września adwokaci ambasadora, którzy twierdzą, że oskarżenia opierają się na „fałszywych zeznaniach”.

Według Mediapart, oskarżenia dotyczące Gillesa Hubersona dotarły do komisji ds. Etyki na Quai d’Orsay i dotyczą czynów popełnionych nie tylko na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale także w Mali, gdzie Huberson był ambasadorem w latach 2013-2016.

Nie chodzi tu o gwałty, ale o czyny w rodzaju „położenia ręki na udzie bez zgody zainteresowanej” w czasie udzielania wywiadu. Ambasador miał też pocałować jedną z kobiet w swoim gabinecie, także bez jej zgody. Kilka osób zeznało anonimowo o „seksistowskich komentarzach” Gillesa Hubersona. Na razie ambasador powrócił z Abidżanu do stolicy Francji.

Huberson pracuje w MSZ od 1996 roku. Pracował na Mauritiusie, w Mali, a ostatnio od 2017 roku na WKS.

Źródło: France Info/ AFP

1 KOMENTARZ

  1. „Wysoki Sądzie, podejrzany jedenaście lat temu klepnał mnie w tyłek bez mojej wyraźnej zgody” Dawniej za takie zachowanie kobieta dawała w twarz. Ale pieniędzy z tego niema, wiec teraz do akcji wkraczają prawnicy.

Comments are closed.