Michał Wawer: „PiS realizuje plan Platformy! Jak widać nic w POPiSie nie ginie”

Michał Wawer. / foto: Konfederacja
Michał Wawer. / foto: Konfederacja

Jeden z liderów Konfederacji, mec. Michał Wawer pisze na Facebooku o tym, iż Prawo i Sprawiedliwość realizuje plan Platformy Obywatelskiej sprzed siedmiu lat. – Jak widać nic w POPiSie nie ginie – komentuje.

Partia rządząca nie zdążyła się jeszcze uporać z polityczną burzą po dokonaniu absurdalnego i druzgocącego ataku na polską branżę hodowlaną, a już rząd Mateusza Morawieckiego wskazuje kolejne grupy ofiar „dobrej zmiany” – zaczyna Wawer.

Prawnik opisuje projekt nowelizacji ustaw podatkowych, w którym zakłada się między innymi opodatkowanie spółek komandytowych, a także osób pracujących za granicą. – Wszystko oczywiście pod hasłem „uszczelniania”, „ułatwiania” oraz – trzymajcie się – „obniżania” podatków – komentuje.

Wyższe podatki

Na początek Michał Wawer objaśnia sprawę związaną z opodatkowaniem spółek komandytowych. W tej formie w Polsce funkcjonuje obecnie około 50 tysięcy firm, które korzystają w ten sposób z możliwości uniknięcia podwójnego opodatkowania.

W spółkach komandytowych wspólnicy płacili dotąd tylko PIT. Z tym jednak koniec – projekt Ministerstwa Finansów przewiduje objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT – wskazuje polityk.

Gospodarcze efekty tej zmiany będą tylko w niewielkim stopniu złagodzone przez zróżnicowane ulgi podatkowe przysługujące (póki co) poszczególnym kategoriom wspólników. Kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw zostanie w rezultacie obciążonych niespodziewaną podwyżką podatków – dodaje.

Zmiany z zaskoczenia

Wawer podkreśla, że i w tym przypadku mamy do czynienia ze skandalicznym trybem wprowadzania zmian, co stało się już domeną PiS-u. Do nowej sytuacji prawno-podatkowej przedsiębiorcy będą musieli przygotować się w ciągu maksymalnie kilku lub kilkunastu tygodni, a zmian będzie co niemiara.

Wiele firm takiej podwyżki może po prostu tak gwałtownej zmiany nie przetrwać. Ich upadek i likwidacja tworzonych przez nie miejsc pracy będzie wyłączną winą rządu Mateusza Morawieckiego, najwyraźniej niezdolnego do prowadzenia polityki podatkowej w sposób odpowiedzialny i przewidywalny – wskazuje Wawer.

Jawnym kłamstwem i wyjątkową obłudą jest pisanie w takiej sytuacji, że „nadanie spółce komandytowej statusu podatnika CIT nie będzie oznaczać zmniejszenia atrakcyjności tej formy prowadzenia biznesu przez firmy sektora MŚP”. To dosłowny cytat ze strony Ministerstwa Finansów – podkreśla.

PiS realizuje program PO

Polityk zauważa także, że w ten sposób PiS realizuje program PO z 2013 roku, to właśnie wtedy ten pomysł pojawił się po raz pierwszy. – Jak widać nic w POPiSie nie ginie – komentuje Wawer.

Partia rządząca nie zdążyła się jeszcze uporać z polityczną burzą po dokonaniu absurdalnego i druzgocącego ataku na…

Opublikowany przez Michał Wawer Wtorek, 22 września 2020

1 KOMENTARZ

  1. Przecież Mateusz to doradca ekonomiczny Tuska! W Polin jest taka demokracja, że Polacy mogli głosować jak chcą a i tak ministrem zostawał Balcerowicz, Sikorski, Bartoszewski, Radziwiłł bez względu na wynik wyborów. Gdyby PiS przegrał poprzednie wybory ministrem finansów czy premierem i tak zostałby Mateusz!

Comments are closed.