Pierwsza podróż zagraniczna Prezydenta RP w nowej kadencji. Plan wizyty

Andrzej Duda.
Andrzej Duda. (Fot. PAP)

Prezydent Andrzej Duda rozpocznie 23 września pierwszą w nowej kadencji oficjalną wizytę zagraniczną. Prezydent podczas oficjalnej wizyty zostanie przyjęty na audiencji u papieża Franciszka i spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą oraz premierem Giuseppem Conte.

Wizyta pary prezydenckiej potrwa do 25 września. Wybór kierunku pierwszej podróży Andrzej Duda zapowiedział jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Wizyta była początkowo planowana na maj br. w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, ale plany te pokrzyżował koronawirus.

Minister Szczerski przekazał, że rozmowy polityczne będą dotyczyły „polityki europejskiej”, w tym także pakietu rozwojowego dla Europy po pandemii koronawirusa. Na agendzie są też kwestie bezpieczeństwa. Tematy rozmów to UE, NATO, Covid-19, bliska nam Białoruś i bliższy Włochom temat zjawiska migracji.

Polski prezydent weźmie udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie, a także odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Spotka się również m.in. z burmistrz Cassino.

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie i spotka się na audiencji z Franciszkiem. Przewidziano także rozmowy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Wizytę zakończy złożenie kwiatów i Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

Comments are closed.