„Pandemia” koronawirusa. W lipcu mniej zgonów niż przed rokiem

Zdj. ilustracyjne. Foto: pixabay
Zdj. ilustracyjne. Foto: pixabay

Dane z lipca potwierdzają trend wiosenny – liczba zgonów spada w porównaniu do ubiegłego roku, a wszystko w czasie trwania mniemanej pandemii.

Dane GUS jako kolejne potwierdzają, że w czasie pandemii liczba zgonów w poszczególnych miesiącach jest niższa niż w 2019 roku. Wcześniej na taki trend wskazywały badania Polskiego Instytutu Medycznego.

Liczba zgonów mniejsza

Z Biuletynu Statystycznego GUS wynika też, że w lipcu w Polsce zmarło 33,5 tys. osób, o tysiąc mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Porównując dane z latami wcześniejszymi, liczba zgonów była o pół tysiąca wyższa niż w lipcu 2018 r. i 3 tys. wyższa niż w lipcu 2017.

Patrząc na pozostałe miesiące epidemii w Polsce, w kwietniu i maju tego roku liczba zgonów była nieznacznie niższa niż w tych samych miesiącach 2019 r., a w marcu – wyższa. Jednak każdy z tych „wyników” mieści się w odchyleniu standardowym.

GUS co miesiąc publikuje dane o liczbie zgonów. Dane o przyczynach zgonów są podawane na stronie GUS raz w roku. Te za bieżący rok pojawią się na przełomie 2021/2022. Według informacji Ministerstwa Zdrowia z 1 sierpnia do końca lipca z COVID-19 zmarło w Polsce 1721 osób.

Źródło: PAP/NCzas

3 KOMENTARZE

  1. Wszyscy mówią o chińskim wirusie, a jak w ogóle nazywa się choroba, którą on wywołuje ? Otóż, to – nie wywołuje on żadnej choroby, która ma własną nazwę i która miałaby własną charakterystykę. Za śmierć odpowiadają choroby współtowarzyszące – chiński wirus może co najwyżej wzmacniać działanie innych czynników chorobotwórczych (np. przez osłabienie odporności organizmu).

  2. Ilość zgonów jest mniejsza, bo dostęp do opieki lekarskiej – lekarza ostatniej posługi – jest znacznie utrudniony. Jak odwołają chodzenie w kagańcach, wszystko wróci do tzw. normy.

  3. Lekarze nie chcą leczyć więc ludzie nie chcą umierać, bo co to z frajda umrzeć zdrowym.

    A na poważnie, to należy zmienić frazę ‚służba zdrowia’ na ‚branża medyczna’. Że nie wyrażę się dosadniej.

Comments are closed.