Popisanie traktatu pokojowego między Rosja i Japonią coraz bliżej. Oba kraje dążą do poprawy relacji

Shinzo Abe mówi o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Foto: PAP/EPA
Premier Japonii Shinzo Abe. Foto: PAP/EPA

Zdaniem byłego premiera Japonii Shinzo Abe Moskwa podobnie jak i Tokio chce rozwiązać kwestię traktatu pokojowego i wzmocnić więzi między oboma krajami.

Były premier Japonii Shinzo Abe ma nadzieję, że jego następca Yoshihide Suga będzie w stanie zintensyfikować rozmowy z Rosją w celu rozwiązania kwestii traktatu pokojowego.

– Rozmowy, w których ścierają się interesy narodowe, nie mogą być łatwe. Nie możemy jednak pozostawiać kwestii terytorialnych bez nadzoru. Mam nadzieję, że za premiera Sugi rozmowy zostaną zrewitalizowane i zostanie podpisany traktat pokojowy między Moskwą a Tokio – powiedział w jednym z wywiadów.

Jego zdaniem również Kreml jest otwarty na rozwiązanie „problemu (traktatu pokojowego) w perspektywie średnio i dalekosiężnej”. Rosja ma też być pozytywnie nastawiona do wzmocnienia więzi z Japonią.

Podczas swojej kadencji Abe odbył 27 spotkań z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Urząd objął w grudniu 2012 r. W sierpniu br. złożył rezygnację, otwierając drogę dla Sugi do objęcia urzędu premiera 16 września.

Od połowy XX wieku Rosja i Japonia prowadzą konsultacje w celu zawarcia traktatu pokojowego, który nie został jeszcze podpisany po II wojnie światowej. Wszystko przez spór o Wysp Kurylskie. Po wojnie wyspy zostały przekazane Związkowi Radzieckiemu, podczas, gdy Japonia zgłosiła roszczenia do czterech z nich.

W 1956 r. Oba kraje podpisały wspólną deklarację o zakończeniu stanu wojny i przywróceniu stosunków dyplomatycznych. Nadal jednak nie podpisano traktatu pokojowego. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że ​​nie można kwestionować suwerenności Rosji na wyspach.

14 listopada 2018 roku Putin i Abe spotkali się na marginesie szczytu ASEAN w Singapurze i uzgodnili, że oba kraje przyspieszą rozmowy pokojowe na podstawie deklaracji z 1956 roku.

Źródło: ITAR-TASS

1 KOMENTARZ

Comments are closed.