Ślub Plus. 22 tys. złotych dla nowożeńców

Ślub.
Ślub - zdj. ilustracyjne. (Fot. Unsplash/jeremywongweddings)

Japoński rząd stara się namówić młodych do zawierania małżeństw. Na zachętę zamierza wypłacać prezent w postaci 600 tys. jenów (22 tys. złotych).

600 tys. jenów, czyli 22 tys. złotych – tyle będą dostawać Japończycy, którzy zdecydują się na ślub. Haczyk? Młoda para musi być w wieku poniżej 40 lat.

Rządowy program japońskiej prawicy ma na celu zwiększenie dzietności. A badania pokazały, że największe szanse na posiadanie dziecka mają pary w związku małżeńskim.

Jak informuje japońska agencja Kyodo 600 tys. jenów dostanie każda para zameldowana w gminie, która wdroży rządowy program. Nowożeńcy, oprócz wieku poniżej 40 lat, nie mogą też mieć rocznych dochodów powyżej równowartości 200 tys. złotych.

Prawicowy rząd nowego premiera Yoshihide Suga zdecydował się na taki krok ze względu na alarmujące statystyki. Okazuje się, że w 2019 roku w Japonii urodziło się najmniej dzieci od XIX wieku.

Współcześni Japończycy nie tylko nie są zainteresowani ślubem, ale w ogóle prokreacją. Wiele młodych osób wybiera życie singla, a niestabilna sytuacja materialna sprawia, że odkładanie decyzji o założeniu rodziny jest przekładana w nieskończoność.

Dlatego też rząd zdecydował, że becikowe to za mało i trzeba zachęcać młodych nawet do zawierania ślubów.

Przypomnijmy, że w Polsce program 500 Plus okazał się gigantyczną wpadką. Ze statystyk GUS wynika, że przez pierwsze trzy miesiące 2020 roku urodziło się w naszym kraju 88 tysięcy dzieci, czyli mniej więcej tyle co przed wprowadzeniem sztandarowego programu socjalistów z PiS.

Źródło: Kyodo / Rzeczpospolita

Comments are closed.