Dyrektor muzeum Auschwitz chce spędzić miesiąc w więzieniu. Prosi o łaskę dla 13-latka skazanego za bluźnierstwo

Minister Piotr Gliński wręcza Piotrowi Cywińskiemu nominację na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister Piotr Gliński wręcza Piotrowi Cywińskiemu nominację na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau chce odbyć karę za 13-latka skazanego za bluźnierstwo. Prosi prezydenta Nigerii o łaskę dla chłopca.

13-letni Omar Farouq został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwa religijne. Sąd religijny w stanie Kano stwierdził, że Farouq miał używać wulgarnych słów pod adresem Allaha.

– Skazanie 13-letniego Omara Farouqa na 10 lat więzienia jest błędne. Neguje to wszystkie podstawowe zasady dotyczące praw dziecka i wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, pod którymi podpisała się Nigeria – oświadczył Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii.

Teraz w obronie chłopca wstawił się dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Cywiński napisał list do prezydenta Nigerii, w którym prosi o ułaskawienie 13-latka.

W zamian proponuje, aby wraz z 119 wolontariuszami odbył karę wymierzoną chłopcowi w nigeryjskim więzieniu.

– Jako dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, które czci pamięć ofiar i opiekuje się pozostałościami po nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, w którym więzione i zabijane były dzieci, nie mogę pozostać obojętny na ten haniebny dla ludzkości wyrok – napisał Cywiński w liście.

– Niezależnie od tego, co powiedział chłopiec, to ze względu na swój wiek nie może być on traktowany jako osoba w pełni świadoma i odpowiedzialna za swoje czyny. Nie można narazić go na utratę większości jego młodości, pozbawienie życiowych szans oraz stygmatyzację psychiczną, emocjonalną i edukacyjną, która odbije się na całym jego życiu – dodał dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Cywiński i 119 wolontariuszy chce odbyć po jednym miesiącu. Tym samym chcą odbyć karę za chłopca.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau zaproponował też sfinansować edukację chłopca.

– W ten sposób, zamiast zniszczonego młodego człowieka, Nigeria zyska świadomego i wyedukowanego młodego obywatela – podkreślił Cywiński.

Muhammadu Buhari nie odpowiedział jeszcze na list Cywińskiego.

Źródło: Reuters

19 KOMENTARZE

 1. niech idzie za niego na 10 lat a nie na miesiąc, znalazł się łaskawca zasrany,
  sami samarytanie na tym świecie ale tylko w sferze mielenia jęzorem,
  pluszowego krzyża sobie szuka?

 2. Co do zasady – podziwiać, co do meritum – mam lekko mieszane odczucia.
  Fakt niezaprzeczalny – „skazaniec” nie jest w pełni poczytalny.

 3. To postępowanie nieodpowiedzialne ze strony urzędnika państwowego, jakim jest Cywiński. Jest przyczynek do dymisji. Gliński, działaj!

 4. Należy iść Cywińskiemu na rękę i wsadzić go do pierdla na miejscu!! Ale u nas warunki są lepsze niż w Nigerii więc trzeba tego szabesgoja trzymać nawet rok. O suchym chlebie.

 5. 1. a czy według dyrektora w obozie auschwitz mordowano polskie dzieci czy tylko żydowskie?
  2. czy Izrael nie morduje palestyńskich kobiet dzieci i kalek, dziś, w biały dzień? czy to nie łamanie konwencji? dlaczego nie protestuje?

 6. „W zamian proponuje, aby wraz z 119 wolontariuszami odbył karę wymierzoną CHŁOPCOWI w nigeryjskim więzieniu.”

  Litości!

 7. To jest „dziwaczny” i niezrozumiały pomysł/inicjatywa. Po pierwsze niewykonalna w praktyce, a po drugie on wydaje się nie rozumieć mentalności i zasad religii muzułmańskiej. Jeśli mają tam szariat to tak to wygląda. Witajcie w świecie islamu (religii pokoju).

 8. Dlaczego nie jedzie do Nigerii i nie odbędzie całej kary (10 lat) na jego miejsce jest stu Polaków , bo tam Polak powinien być dyrektorem.

 9. Jestem za, tylko niech nie cwaniakuje i bierze całe 10lat, przyda mu się i za darmo nie będzie w jego przypadku, choćby za krzywdzące oskarżania Polaków za zbrodnie niemieckie i żydowskie.

 10. Trochę nie tak. Ja rozumiem – tzn. nie rozumiem, ale przyjmuję – zasady islamu, takie są. Ale to nie przeszkadza mi się oburzać i szukać obrony dla tego typu przypadków.
  Jak widać – nie chcę bronić dyrektora, ale pokazuję fakty – on nie protestuje przeciw zasadom islamu, tylko deklaruje odbycie za niego kary, pomijam czy to realne, czy nie.
  Jeśli w Koranie o tym podają, to takie prawo jest nie do zmiany. Bo tak. Islam jest religią niereformowalną.

Comments are closed.