Polacy za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. „Młodzi tracą zarobki, starsi czas”

Galeria Krakowska. Foto: YouTube/ElevaTOURS Poland
Galeria Krakowska. Foto: YouTube/ElevaTOURS Poland

Za całkowitym powrotem handlu w niedziele jest ponad 53% Polaków. Z kolei blisko 34% jest przeciwnego zdania. Dla reszty nie ma to znaczenia lub ciężko jest im się określić w tym zakresie.

Najwięcej zwolenników ww. rozwiązania jest w grupie wiekowej 37-55 lat – 65%. Popiera je też ponad połowa osób w wieku 18-36 lat – wynika z badania wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Z kolei osoby starsze opowiadają się za zakazem handlu – 60 %.

O czym świadczą wyniki przeprowadzonego badania? – Konsumenci w młodym wieku bardzo cenią sobie wolność i niezależność. Dlatego zdecydowana większość z nich sprzeciwia się ograniczaniu handlu. Osoby mające do tego obojętny stosunek mogą robić część zakupów przez Internet i zwyczajnie nie odczuwać skutków obecnego zakazu – twierdzi Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX.

Młodzi tracą zarobki

Hubert Majkowski z Hiper-Com Poland dodał do tego, że najmłodsi konsumenci wychowywali się wczasach, kiedy nie było żadnych ograniczeń, więc zakaz odbierają jako swego restrykcje.

To nie wszystko, bo według kolejnej ekspertki młodzi traktują też zakaz jako odebranie szansy na dorobienie sobie. – Niektórzy młodzi ludzie uważają, że przez obostrzenia tracą możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Gdy pogorszy się sytuacja na rynku pracy, przybędzie zwolenników niedziel handlowych– przewiduje dr Maria Andrzej Faliński ze Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Młodzi chcą więc powrotu niedzielnego handlu. W grupie wiekowej 26-36 lat całkowitego zniesienia zakazu oczekuje 56 % pytanych. – Sklepy otwarte w niedziele stworzyły nawyki zakupowe, które towarzyszyły konsumentom przez wiele lat. Trudno je teraz zmienić. W tym przypadku, podobnie jak w młodszej grupie wiekowej, cyfryzacja odgrywa ważną rolę w procesie zakupowym. Dlatego duża część osób nie odczuwa zakazu tak mocno – stwierdza ekspert z Hiper-Com Poland.

Starsi tracą czas

Jeszcze więcej zwolenników niedzielnego handlu jest w grupie wiekowej 37-55 lat. Tutaj aż 65 % oczekuje przywrócenia starych zasad w tym zakresie. Eksperci twierdzą, że jest to spowodowane tym, że ludzie w tym wieku nie mają czasu na większe zakupy w środku tygodnia.

Starsi ludzie w grupie 56-80 lat w 59 % opowiedzieli się z kolei za zakazem otwierania sklepów siódmego dnia tygodnia. Może to być spowodowane dużym przywiązaniem do religii i tradycji.

Badanie wykonane przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX odbyło się w dniach 8-12 września. Wywiady przeprowadzono w 16 dużych oraz 12 średnich i małych miastach. Przepytano 1434 losowo wybrane osoby w wieku od 18-tego do 80-tego roku życia.

1 KOMENTARZ

  1. szanowna Redakcja ramię w ramię z piewcami postępu! zrównać dzień powszechny ze świętem! dość dyskryminacji dni powszechnych! dość marnowania czasu ludzi na wydumany odpoczynek! Redakcjo, prowadź!

Comments are closed.