Trzech merów francuskiej centroprawicy apeluje o legalizację haszyszu

Konopie. Fot. TT
Konopie. Fot. TT

Na kolumnach „Journal du Dimanche” pojawił się 27 września apel trzech merów z Partii Republikanie o legalizację używania konopi indyjskich. Ich zdaniem to najlepszy i jedyny sposób na zwalczenie narkotykowych band oraz likwidację obecności dealerów na ulicach ich miast.

Pod apelem podpisali się Gil Avérous, mer Châteauroux z departamentu Indre, Boris Ravignon – mer Charleville-Mézières (Ardeny) i Arnaud Robinet z Reims nad Marną. Wszyscy są członkami Partii Republikanie (LR). Pada pytanie, czy jest to oznaka nowego podejścia centroprawicy do tematu legalizacji narkotyków?

Merowie stwierdzają całkowitą nieskuteczność zabraniania używania haszyszu. Jest zakazany, ale jego spożycie ciągle rośnie i jest niemal powszechną używką. Szacuje się, że 18 milionów Francuzów palił okazyjnie konopie indyjskie, a 1,5 miliona robi to regularnie. Sygnatariusze apelu zwracają uwagę, że rynek ten generuje ogromne zyski. Jednak beneficjentami są „przestępcy i organizacji przestępcze”.

Autorzy listu szacują obroty tym narkotykiem we Francji na co najmniej 1,2 miliarda euro. Dodają, że „brudne pieniądze niszczą nasze miasta”. Na ulicach trwają porachunki band, a mieszkańcy są terroryzowani. Kwitnie korupcja, a w biznes dilerski wciąga się już młodzież w wieku 11-12 lat. W dodatku często bezkarni dealerzy imponują najmłodszym wypasionymi samochodami i bogactwem. Perspektywa uczciwej pracy i nauk, przy takich przykładach, staje się mało atrakcyjna.

Merowie zwrócili uwagę, że przy „najbardziej represyjnym ustawodawstwie w Europie, Francuzi stali się największymi konsumentami”. Według nich jedyna droga zwalczenia tego handlu i towarzyszącej mu przestępczości wiedzie przez… legalizację.

Zaproponowali trzy główne środki:

– legalizację używania i posiadania niewielkich ilości konopi,

– uregulowaną sprzedaż konopi indyjskich,

– kontrolowaną przez państwo uprawę konopi i ich dalszą dystrybucję.

Trois maires LR appellent à légaliser la consommation du cannabis

Źródło: JDD/ FL24

2 KOMENTARZE

Comments are closed.