Belgijscy lekarze przeciw obostrzeniom! „Nie ma medycznego uzasadnienia”

Badanie na w Uniwersyteckim Szpitalu w Bordeaux. Zdjęcie: EPA/CAROLINE BLUMBERG Dostawca: PAP/EPA.
Zdj. ilustr. Badanie na obecność koronawirusa w Uniwersyteckim Szpitalu w Bordeaux. Zdjęcie: EPA/CAROLINE BLUMBERG Dostawca: PAP/EPA.

Kolejni naukowcy i lekarze nie zgadzają się z polityką głównego nurtu ws. koronawirusa i stosowanych obostrzeń. Belgijscy medycy napisali list do władz, który jednak można odnieść do każdego państwa, które wprowadziło restyrkcje, szczególnie ograniczenia w służbie zdrowia.

Pismo naukowców i medyków zostało podpisany przez 394 lekarzy, 1340 pracowników służby zdrowia i 8897 obywateli. – My, belgijscy lekarze i pracownicy służby zdrowia, pragniemy wyrazić nasze poważne zaniepokojenie rozwojem sytuacji w ostatnich miesiącach związanej z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2 – zaczynają list otwarty do rządu.

Niewspółmierne środki

Prosimy o otwartą debatę, w której reprezentowani są wszyscy eksperci bez jakiejkolwiek formy cenzury. Po początkowej panice związanej z COVID-19 fakty pokazują teraz zupełnie inny obraz – nie ma już medycznego uzasadnienia dla jakiejkolwiek polityki kryzysowej – podkreślają.

Belgijscy lekarze wskazują, że środki podjęte wobec obecnego kryzysu są niewspółmierne do zagrożenia i powodują więcej szkód i zagrożenia. – Wzywamy do zaprzestania wszelkich obostrzeń i apelujemy o natychmiastowe przywrócenie naszych normalnych demokratycznych rządów i struktur prawnych oraz wszystkich naszych swobód obywatelskich – czytamy w liście.

Lekarstwo gorsze niż choroba

Podkreślono, że lekarstwo nie może być gorsze niż sama choroba. Lekarze podkreślają, że środki ostrożności wprowadzone w związku z koronawirusem będą miały o wiele gorsze dalekosiężne skutki i mogą pochłonąć znacznie więcej ofiar niż sam koronawirus.

Naszym zdaniem obecne środki bezpieczeństwa i surowe kary za ich nieprzestrzeganie są sprzeczne z wartościami formułowanymi przez belgijską Najwyższą Radę Zdrowia – wskazują.

Bez podstawy naukowej

Uważamy, że wprowadzono obowiązkowe środki bezpieczeństwa, które nie mają wystarczającej podstawy naukowej, są jednostronnie ukierunkowane oraz że w mediach nie ma wystarczająco dużo miejsca na otwartą debatę, w której słychać różne poglądy i opinie – podkreślają medycy.

Na koniec lekarze podkreślają, że surowa polityka rządu wobec koronawirusa staje w opozycji do obecnych strategii podejmowanych przez rządzących w Belgii w kwestii zapobiegania poważniejszym chorobom, promowania zdrowego stylu życia i wzmacniania odporności obywateli.

2 KOMENTARZE

  1. tam było najwięcej zachorowań, sami ponoć oszukiwali w statystykach jak mawiają internety i zaliczali do covidowców ludzi, którzy umarli ale byli obok zarażonego itd.
    cos tu dziwnie pachnie
    czyżby włądza już nie lubiła covida? no to w ciągu pół roku u nas w pl zniosa ograniczenia i będzie wojna kinetyczna

Comments are closed.