Morawiecki OSZALAŁ! Nowy podatek uderzy w Polaków za granicą

Mateusz Morawiecki fot. wykop.pl
Mateusz Morawiecki fot. wykop.pl

Rząd czai się na pieniądze Polaków, które ci zarobili za granicą. Mateusz Morawiecki i spółka chcą zlikwidować ulgę abolicyjną, która pozwala uniknąć dopłaty podatku dochodowego.

Do tej pory ulgę abolicyjną można było stosować w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę zakładającą proporcjonalne odliczanie podatków.

Jak to działało? Podatnik był zobligowany do zapłacenia PIT-u w kraju, gdzie pracował, a różnicę musiał zapłacić w Polsce. Mógł uniknąć wyrównania stosując właśnie abolicję. Jeśli ta zostanie zniesiona to Polacy pracujący np. w Holandii czy Wielkiej Brytanii zapłacą więcej.

Jeśli więc podatnik zarobi, w którymś z tych krajów powyżej 85 528 zł w skali roku, to będzie musiał zapłacić 15 proc. podatku plus kolejnych 17 proc. w Polsce. W ten sposób wyrównana zostanie różnica między zagranicznym podatkiem, a polskim, który wynosi 32 proc.

Odejście od ulgi abolicyjnej dotknie osoby pracujące w krajach, w których umowy międzynarodowe przewidują proporcjonalne odliczanie podatków, czyli np. USA, Rosję, Wielką Brytanię, Austrię czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich podatku PIT nie płaci się w ogóle. Osoby, które pracują w tym kraju a są rezydentami Polski musiałyby zapłacić w Polsce cały podatek wynikający ze skali podatkowej. Dzięki uldze podatkowej nie płacą go w ogóle – powiedział dla money.pl Łukasz Boszko, ekspert Grant Thornton.

Proporcjonalne odliczanie podatków stosuje się też w odniesieniu do państw, z którymi Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

„Jak na razie proporcjonalne odliczanie nie jest najczęściej spotykanym sposobem unikania podwójnego opodatkowania. Znacznie więcej umów międzynarodowych zakłada drugi mechanizm – czyli wyłączenie z progresją – który zakłada, że dochodu osiąganego za granicą nie wlicza się do podstawy opodatkowania w Polsce” – czyta na money.pl.

Ta sytuacja niebawem może ulec zmianie. Dwa lata temu Polska ratyfikowała konwencję MLI, która zwolnienia z progresją w umowach międzynarodowych zmienia w proporcjonalne odliczenia. Krąg państw, których abolicja lub jej brak dotyczy może być większa.

Według ekspertów konsekwencją takiego działania może być skutek odwrotny od zamierzonego. Ulga została bowiem wprowadzona po to, żeby ludzi pracujących za granicą zmotywować do powrotu.

Wiele osób, ponosząc wyższe koszty podatkowe, zdecyduje się po prostu na to, żeby wyemigrować na stałe – mówi Łukasz Boszko.

Jest wiele osób, które pracując za granicą mają centrum interesów życiowych w Polsce, np. rodzina, ale po tej zmianie mogą podjąć decyzję o permanentnej emigracji. Efekt będzie taki, że do polskiego budżetu nie wpłyną żadne pieniądze z podatków, bo całość będzie płacona za granicą – dodał.

8 KOMENTARZE

  1. Pan Morawiecki rozyebał Polską gospodarkę bardziej niż hitler że Stalinem całą Polskę Pan Morawiecki wraz z wszystkimi którzy w tym czasie byli w rządzie oddadzą co do złotówki to co rozyebali Żadna ustawa o bezkarności ich nie uchroni społeczeństwo doprowadzi do tego że będą błagać o własną śmierć

    • Na dodatek Polacy pracujący za granicą zostali NIC nie zapłacą, bo będą pozbywać się obywatelstwa Polski i o to raczej szujom chodzi, żeby dalej WYNARODAWIAĆ Polskę z rdzennej ludności Polski i dalej WYWŁASZCZAĆ (czyt. rozkradać) WŁASNOŚĆ NARODU POLSKI!

  2. jak ktoś z mojej rodziny, znajomi powie że głosuje na pis lub inną komunę to wyleci na pysk i nie dostanie żadnej pomocy /głównie finansowej/ …..z tłukami nie chcę mieć nić wspólnego

  3. Ciekawe, czy trzeba będzie się zrzec obywatelstwa polskiego, żeby nie zostać okradzionym przez rząd pisu ? Może właśnie o to szabesgojom chodzi żeby udział % ludności polskiej żyjącej na ziemiach polskich mocno zmalał.

    • Dokładnie o to im chodzi! Chcą UKRAŚĆ kraj Polakom poprzez różne akty bandytyzmu, wywłaszczanie z naszej własności w naszym kraju, jakim są przede wszystkim bogactwa naturalne. To jest WŁASNOŚĆ Narodu Polski a nie bandytów, którzy bezprawnie rządzą się naszą WŁASNOŚCIĄ!

  4. Chodzi im o to żeby Polacy masowo pozbywali się polskiego obywatelstwa. W ich miejsce do Polin sprowadzi się ludzi innych nacji

  5. Gdyby nie Polacy za granicą to kto by kupował w Polsce za gotówkę, płacimy i tak za wszystko podatek A te złodzieje chcą wiecej . W Polsce nie da się żyć normalnie i pracować, za 4 tys sami niech pracują

Comments are closed.