Niemieckie radio wywołało skandal, a teraz przyznaje: „Sfałszowaliśmy słowa Barley o Polsce”

Fot.: Twitter Katarina Barley
Fot.: Twitter Katarina Barley

Niemieckie radio publiczne DeutschlandFunk przyznało się do sfałszowania słów wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley na temat Polski. Jak się okazuje, w rzeczywistości miały one nie dotyczyć naszego kraju.

„Od redakcji: w pierwszej wersji sfałszowaliśmy oświadczenie Katariny Barley, wyolbrzymiając je. Naprawiliśmy ten błąd i przepraszamy” – przekazała stacja w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Komunikat ten pojawił się na dole strony pod wywiadem z wiceszefową PE. Słowa, które de facto miały jednak nie paść z ust Barley wywołały skandal nad Wisłą.

W pierwszej wersji bowiem polityk miała powiedzieć o „finansowym zagłodzeniu” Polski i Węgier. W poprawionej wersji jest już natomiast mowa tylko o Węgrzech. Barley chciałaby bowiem „zagłodzić finansowo Orbana”.

W rozmowie unijna polityk grzmiała, że należy wywrzeć większą presję na rządy polski i węgierski, by utrzymać „zasadę praworządności”. Te słowa wywołały burzę zarówno wśród polskich polityków, jak i opinii publicznej.

„Wypowiedź niemieckiej polityk Katariny Barley o «finansowym zagłodzeniu» Polski jest oburzająca i przywołuje najgorsze skojarzenia historyczne. Oczekujemy przeprosin i wycofania się z tej haniebnej wypowiedzi” – napisał w czwartek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

W podobnym tonie do sprawy odniósł się także szef KPRM Michał Dworczyk. „Ta wypowiedź jest oburzająca i przywołuje najgorsze skojarzenia historyczne. Można by powiedzieć, że Niemcy mają doświadczenie w głodzeniu i prześladowaniu Polaków… Oczekujemy oficjalnych przeprosin od pani Barley i wycofania się z tych haniebnych słów!” – napisał.

Źródła: DeutschlandFunk/Twitter

Comments are closed.