Łódzki szpital „łagodzi” koronawirusowe restrykcje. Rodzice mogą zobaczyć noworodka raz na 10 dni przez godzinę

Wyrodna matka tuż po urodzeniu porzuciła dziecko. Obrazek ilustracyjny. Foto: Pixabay
Obrazek ilustracyjny. Foto: Pixabay
REKLAMA

Łódzkie Centrum Zdrowia Matki Polki wprowadziło radykalne ograniczenia w możliwości odwiedzin noworodków przebywających na oddziale intensywnej terapii. Wszystko pod pretekstem koronawirusa. Prawni opiekunowie mogą odwiedzić dzieci jedynie raz na 10 dni – i to maksymalnie przez godzinę. To i tak postęp – wcześniej odwiedziny były całkowicie zakazane. Pomoc matkom zapewnia Instytut Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris pomaga odseparowanym od dzieci matkom. Centrum Bioetyki Instytutu przekazało władzom szpitala analizę dotyczącą praw małego pacjenta. Interwencję w tej sprawie prawnicy podjęli także w Ministerstwie Zdrowia oraz u Rzecznika Praw Pacjenta.

Dyrektor placówki wydał zarządzenie, w którym oświadczył, że odwiedziny mogą odbywać się jednie w przypadku szczególnego uzasadnienia medycznego. Nie sprecyzował jednak, na czym takie uzasadnienie miałoby polegać.

REKLAMA

Pisemną zgodę na odwiedziny może wydać kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Opiekun prawny, który chciałby odwiedzić swoje dziecko musi ponadto mieć także negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż na 72 godz. przed wizytą.

Obostrzenia godzą w dobro dzieci

Jak podkreśla Instytut Ordo Iuris, przyjęte przez placówkę wytyczne godzą w dobro dzieci znajdujących się pod opieką ICZMP. Stanowisko to narusza bowiem art. 18 Konstytucji RP o ochronie macierzyństwa i rodzicielstwa, a także w art. 72 o ochronie praw dziecka. Prawnicy wskazują także na naruszenie art. 9 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka. Stanowi on, że państwa zapewniają, aby dziecko nie zostało oddzielone od swoich rodziców wbrew ich woli – z wyłączeniem przypadków, gdy kompetentne władze podlegające nadzorowi sądowemu zdecydują, zgodnie z obowiązującym prawem oraz stosownym postępowaniem, że takie oddzielenie jest konieczne ze względu na najlepiej pojęty interes dziecka. Ponadto wszystkie ewentualne ograniczenia konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności muszą być przyjmowane zgodnie z zachowaniem warunków określonych w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP – podkreślają prawnicy z Ordo Iuris.

Stanowisko przyjęte przez szpital jest zdumiewające. Narusza ono nie tylko przepisy Konstytucji RP czy Konwencji o prawach dziecka, ale przede wszystkim uderza w dobro dzieci, przebywających pod opieką szpitala. Brak kontaktu matki z noworodkiem może mieć dla jego rozwoju negatywne skutki, trwające przez całe dalsze życie. Należy podkreślić, że ograniczanie kontaktu bliskich z pacjentem nawet w czasie epidemii jest środkiem nadzwyczajnym, który stosować można jedynie w niezbędnych przypadkach i w sposób proporcjonalny – mówił dr Filip Furman, Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

Więcej miejsc dla rodziców

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki poinformował w poniedziałek o zwiększeniu liczby miejsc dla rodziców małych dzieci, które przebywają w placówce.

„Informujemy, że od dnia 6 października oddajemy do dyspozycji rodziców 25 dodatkowych miejsc hotelowych w Internacie na terenie głównego budynku Instytutu. Będą z nich mogli korzystać opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w klinikach neonatologicznych (Klinika Neonatologii i Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt)” – napisano na stronie Instytutu.

„Rodzic musi posiadać aktualny (tj. wykonany w ciągu 72 godzin) wynik testu na koronawirusa, natomiast matki przebywające w szpitalu, które chcą pozostać z dzieckiem, nie muszą wykonywać testów; po wypisie z klinik położniczych, mogą bezpośrednio przeprowadzić się do wskazanych im pomieszczeń. Świadczenia będzie dostępne na podobnych zasadach jak w Hotelu Matek” – dodano.

Źródła: Ordo Iuris/iczmp.edu.pl

REKLAMA